Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre decizia nr 15/2015 a iccj privind stagiul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre decizia nr 15/2015 a iccj privind stagiul de cotizare

Tatal meu a primit astazi decizia de trecere la pensie pentru limita de varsta. Doreste sa conteste aceasta decizie in termenul legal de 30 de zile . Intrebarea este va beneficia si el de o calculare a pensiei in raport de perioadele mentionate in aceasta decizie pronuntata de ICCJ? Sau beneficiaza doar cei aflati deja la pensie si li se va face o recalculare a acestor drepturi in raport de aceasta decizie a ICCJ?
1. Decizia 15/20152 a ICCJ se refera la cu totul altceva.

2. Reveniti dupa ce verificati care este Decizia ICCJ pe care o invocati.
III. Prin Decizia nr. 11/2015, ÎCCJ a admis recursul în interesul legii formulat de Colegiul de Conducere al Curţii de Apel Ploieşti şi, în consecinţă:

„Stabileşte că, în interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor art. 2 alin. (1), art. 4 alin. (1) din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, aprobată prin Legea nr. 78/2005, cu modificările şi completările ulterioare, coroborate cu prevederile art. 2 alin. (1) şi (3) din anexa 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1550/2004 de aprobare a Normelor metodologice de evaluare a pensiilor din sistemul public, stabilite în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, în vederea recalculării în conformitate cu principiile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual pentru persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în intervalul 1 iulie 1977 – 31 martie 2001 este:
– 20 de ani în cazul celor care au lucrat efectiv în grupa I de muncă şi
– 25 de ani în cazul celor care au lucrat efectiv în grupa a II-a de muncă, conform art. 14 din Legea nr. 3/1977, cu modificările şi completările ulterioare;
– 30 de ani (în cazul bărbaţilor) şi 25 de ani (în cazul femeilor), pentru cei care au lucrat efectiv în grupa a III-a de muncă, potrivit art. 8 alin. (1) din Legea nr. 3/1977, cu modificările şi completările ulterioare„.
scuze acum am observat este vorba de decizia 11 si nu 15 asa cum am trecut din eroare .
Nu aveti legatura cu decizia nr.11/2015 a ICCJ.

Doar cei cere si-au deschis drepturile pe legea 3/1977.
Adica inainte de 01/04/2001.

Amanunte aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Si aici;

www.avocatnet.ro/content/for...

Eu ma aflu in acesta situatie.