avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Organ competent inregistrare platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Organ competent inregistrare platitor TVA

buna ziua,

care-i procedura daca vreau ca SRL-ul meu sa fie platitor de TVA?
am auzit ca ar trebui realizat un dosar si depus in alta parte nu la ORC, e adevarat? s-a complicat procedura in acest sens?

multumesc!
Daca doresti sa deviiplatitor de la infiintare dupa ce scoti documentele de la ORC mergi la Finante cu:
Platitori de TVA conform art. 153 alin. (1) lit.
a) din Codul fiscal - de la infiintare
●2 formulare “098 - Cerere de inregistrare in scopuri de TVA”
●Anexa 2 la cererea de inregistrare in scopuri de TV
A/ 2 formulare “Declaratie de mentiuni”
●Declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte daca desfasoara sau nu
activitati economice la sediul social, la sediile secundare sau in afara acestora
●Pentru administratorii/asociatii care nu sunt inregistrati fiscal in Romania, o declaratie pe proprie raspundere (notariala) din care sa rezulte ca nu au comis infractiuni/fapte de natura celor prevazute la art. 2 alin.(2) din OG 75/2001 privind
organizarea si functionarea cazierului fiscal
●Dovada existentei spatiului destinat sediului social si sediilor secundare
●Copie act constitutiv sau copie incheiere ORC pentru societatile care s-au
inregistrat deja
●Copie C.I./B.I. ale administratorilor si asociatilor
●Dosar sina
Dupa ce ti se aproba dosaruliti vine garda in control pentru a verifica sediul social si doar apoi devii platitor.
Bafta!
Procedura este reglementată de ordinul ministrului finanţelor publice nr. 2795 din 2011. Competenţa pentru înregistrarea în scopuri de TVA revine organului fiscal în a cărei rază teritorială societatea îşi are înregistrat sediul.
animis a scris:

Dupa ce ti se aproba dosaruliti vine garda in control pentru a verifica sediul social si doar apoi devii platitor.
Bafta!


Deci inregistrarea ca platitor de TVA nu se mai poate face direct la ORC, trebuie sa mai fac dosar separat si sa bat drum si pe la finante? :(

Si garda de ce vine in control??? ce vor sa verifice la sediu social? ar trebui sa-mi fac griji?
Organul competent la care se depune documentaţia întocmită pentru înregistrarea în scopuri de TVA este Administraţia Finanţelor Publice, nu este Registrul Comerţului - în această procedură Registrul Comerţului nu are nici o treabă.
Inspectorii fiscali vor veni în control la sediul societăţii care solicită înregistrarea în scopuri de TVA pentru a verifica existenţa sediului şi a societăţii. Această verificare a fost impusă datorită faptului că au existat societăţi care şi-au constituit sediul social în imobile fie nu existau, fie proprietarii nu avea nu ştiau nimic.
Organului de control va trebui să îi prezentaţi documentele de constituire a societăţii şi registrul unic de control. De asemenea, este necesar să aveţi şi ştampila societăţii, iar administratorul societăţii să fie prezent (acesta va semna procesul - verbal de inspecţie).
Ultima modificare: Joi, 11 Aprilie 2013
Lucian Huzum, Consilier juridic
hillfingerr a scris:

animis a scris:

Dupa ce ti se aproba dosaruliti vine garda in control pentru a verifica sediul social si doar apoi devii platitor.
Bafta!


Deci inregistrarea ca platitor de TVA nu se mai poate face direct la ORC, trebuie sa mai fac dosar separat si sa bat drum si pe la finante? :(

Si garda de ce vine in control??? ce vor sa verifice la sediu social? ar trebui sa-mi fac griji?


Nu se face la ORC ci la Finante.
Nu e cazul sa va stresati!!

Alte discuții în legătură

Societate nou infiintata srl-d, cum fac sa devin platitor de tva dragos1981 dragos1981 Buna ziua, Am deschis un srl-d si am auzit ca din star sunt neplatitor de TVA. Ce pot face sa devin platitor de TVA, deoarece marea majoritate a clientilor ... (vezi toată discuția)
Omfp 1984/2011 Ana Muntianu Ana Muntianu In Monitorul Oficial nr. 361 din 24 Mai 2011 s-a publicat OMFP 1984/2011, ce stabileste ca [b][u]inregistrarea in scopuri de TVA[/u][/b] se poate face dupa un ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva SLuiza SLuiza 1. Ce trebuie sa fac sa devin platitor de TVA? Mentionez ca doar ce mi-am infiintat firma si inca nu am inceput activitatea in domeniul ales (comert) caci nu ... (vezi toată discuția)