avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Organ competent inregistrare platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Organ competent inregistrare platitor TVA

buna ziua,

care-i procedura daca vreau ca SRL-ul meu sa fie platitor de TVA?
am auzit ca ar trebui realizat un dosar si depus in alta parte nu la ORC, e adevarat? s-a complicat procedura in acest sens?

multumesc!
In regula, va multumesc pentru raspunsuri. :)
mai am 2 intrebari:

1. Referitor la Declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte daca desfasor sau nu
activitati economice la sediul social.
Eu imi desfasor activitatea de la sediul social prin intermediul unui site online, nu am sedii secundare sau depozite.
Ce ar trebui sa scriu in aceasta declaratie?

2. Copia dupa CI trebuie sa fie autentificata la notar?
O sa merg eu (asociatul unic) sa depun dosarul.

multumesc!
3.
copie incheiere ORC pentru societatile care s-au
inregistrat deja

contabila mi-a zis ca trebuie sa merg la ONRC sa cer rezolutia de infiintare societate in forma extinsa.
Ce inseamna acest lucru?
ca sa-mi raspund singur era vorba despre un "constatator" care contine toate informatiile despre firma, care se obtine de la ONRC si care a costat 45 ron.
si daca nu vine in control. am depus actele de 2 luni, am facut si doua vizite la inspectorul care trebuia sa vina in control, de fiecare data cu acelasi raspuns : "da, vin sapt viitoare, luni-marti"! care e urmatorul pas ca am nevoie urgenta de tva, respectiv mai departe de inregistrare in ROI si inspectorul asta ma tine pe loc?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate nou infiintata srl-d, cum fac sa devin platitor de tva dragos1981 dragos1981 Buna ziua, Am deschis un srl-d si am auzit ca din star sunt neplatitor de TVA. Ce pot face sa devin platitor de TVA, deoarece marea majoritate a clientilor ... (vezi toată discuția)
Omfp 1984/2011 Ana Muntianu Ana Muntianu In Monitorul Oficial nr. 361 din 24 Mai 2011 s-a publicat OMFP 1984/2011, ce stabileste ca [b][u]inregistrarea in scopuri de TVA[/u][/b] se poate face dupa un ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva SLuiza SLuiza 1. Ce trebuie sa fac sa devin platitor de TVA? Mentionez ca doar ce mi-am infiintat firma si inca nu am inceput activitatea in domeniul ales (comert) caci nu ... (vezi toată discuția)