avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor OMFP 1984/2011
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

OMFP 1984/2011

In Monitorul Oficial nr. 361 din 24 Mai 2011 s-a publicat OMFP 1984/2011, ce stabileste ca inregistrarea in scopuri de TVA se poate face dupa un control documentar si un control faptic efectuat de Garda Financiara.

Procedura se aplica numai societatilor comerciale care:
- la infiintare estimeaza si declara ca vor realiza o cifra de afaceri superioara plafonului de scutire de TVA sau opteaza de la inceput pentru inregistrarea in scopuri de TVA;
- desfasoara activitate si in anul precedent au realizat o cifra de afaceri inferioara plafonului de scutire, insa se inregistreaza voluntar ca platitori de TVA.

Procedura aceasta nu se aplica daca societatea comerciala se inregistreaza in scopuri de TVA, cand cifra de afaceri realizata depaseste plafonul de 35000 Euro/ an si este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2011
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 12:02, 27 Mai 2011
da este normal deoarece se fac firme " fantoma" exista pe acte dar in realitate nu le gasesti, nu ai cu cine vorbi, care se declara platitaore de tva si spala TVA-ul, este normal ca Garda Financiara sa i verifice prea multa frauda dauneaza, felicitari ca s au trezit!
omfp 1984 face referire la art 15 alin 1 lit a din legea 359/2004; nu inteleg la ce se refera acea declaratie tip ca nu desfasoara activitati la sediul social pe o perioada de max 3 ani .
Ultima modificare: Vineri, 27 Mai 2011
Magda Staicu, Consultant fiscal
Magda Staicu a scris:

omfp 1984 face referire la art 15 alin 1 lit a din legea 359/2004; nu inteleg la ce se refera acea declaratie tip ca nu desfasoara activitati la sediul social pe o perioada de max 3 ani .



Faptul ca societatea nu desfasoara activitati la sediul social pe o perioada de maxim 3 ani, nu apare in declaratia tip.


Art. 2. - (1) Persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 alin. (1) lit. a) şi c) din Codul fiscal şi care sunt supuse înmatriculării la registrul comerţului trebuie să depună la organele fiscale competente o anexă la declaraţia de menţiuni, conform modelului stabilit în anexa nr. 1 [...]
Art. 3. - Criteriile în funcţie de care se condiţionează înregistrarea în scopuri de TVA a persoanelor impozabile prevăzute la art. 1 sunt:
a) [...] Pentru a dovedi că persoana impozabilă nu se află în această situaţie, anexa la declaraţia de menţiuni trebuie să fie însoţită de un certificat constatator emis de oficiul registrului comerţului din care să rezulte: [...]
- fie că persoana juridică nu desfăşoară,[/b] la sediul social sau la sediile secundare, activităţile declarate, o perioadă de maximum 3 ani;
Ultima modificare: Vineri, 27 Mai 2011
Ana Muntianu, Consultant fiscal
m-am exprimat aiurea in prima postare ... scuza-ma !

Este vorba de declaratia aceea ca nu desfasoara activitati la sediul declarat . Cum sa nu desfasoare ?
Nu de aceea face firma , ca sa desfasoare activitati ?
Ceva imi scapa ...in intelegere ....

cred ca e vorba de inactivitate temporara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O.m.f.p. nr. 2795/2011 privind stabilirea criteriilor pentru conditionarea inregistrarii in scopuri de tva  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b]In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 824 din data de 22 noiembrie 2011 a fost publicat Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2795/2011 ... (vezi toată discuția)
Declaratiile 010 si 098 31101979 31101979 Buna ziua. Am si eu o intrebare la dumneavoastra. O societate nou infiintata in iulie 2013 care este neplatitoare de tva dar cu impozit pe profit 16% vrea sa ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere neplatitoare de tva montemir montemir Initial am infiintat o microintreprindere neplatitoare de TVA.Deoarece am depasit cifra de afacere de 30.000 euro am fost nevoit sa devin platitor de TVA.Daca ... (vezi toată discuția)