Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Scoala de soferi - cazier, legalitate inscriere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Scoala de soferi - cazier, legalitate inscriere

Buna ziua,as avea foarte mare nevoie de ajutor.Din pacate am dosar penal pentru fals si uz de fals,am primit un an cu suspendare si 2 ani termenul de incercare,si a trecut 1 si 4 luni de la hotararea definitiva. Intrebarea mea ar fi daca pot face scoala de sofer.va multumesc
Da, se poate. Infractiunea savarsita de dvs. nu va impiedica sa faceti scoala de soferi.
Puteti face scoala de soferi.
oug195
Art.24. -
(6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1).
Va multumesc mult.