Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cazier scoala de soferi
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cazier scoala de soferi

As dori sa stiu daca ai cazieru patat pentru furt calificat te afecteaza cu ceva la scoala de soferi?
Pentru scoala de soferi cazierul nu trebuie sa contina infractiuni la regimul rutier asa ca se accepta infractiuni de furt, talharie, viol, etc.

oug195
Art. 24. -
(6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1).