Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Conditii neplatitor de TVA pentru import din China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Conditii neplatitor de TVA pentru import din China

Buna ziua...
Detin o firma SRL neplatitoare de tva si doresc sa aduc produse din china.
Produsele sunt achizitionate de un intermediar care le plateste si le aduna si din mai multe locatii(plata o fac eu catre el). Acest intermediar imi da un "invoice" si Packing list cu produsele si suma platita de mine..Dupa care le trimite catre o firma care imi trimite produsele pana in romania (prin DHL, Fedex..etc)

Acum intrebarea mea este a cui factura o declar aici? Cea a intermediarului sau cea a curierului DHL, Fedex..etc ....din ce stiu eu curierul iti da si el o factura. Si ce rol are acel invoice oferit de intermediar
In functie de factura partenerului extern ( plus transport) se calculeaza tva in vama si taxe vamale
Dvs inregistrati valoarea de pe DVI

@Monica Hanganu a scris :
Factura pe care o prezentati la vama este factura intermediarului, el este furnizorul dumneavoastra.
Dhl va face factura de transport.
carmen01011958, moderator