avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Conditii neplatitor de TVA pentru import din China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Conditii neplatitor de TVA pentru import din China

Buna ziua...
Detin o firma SRL neplatitoare de tva si doresc sa aduc produse din china.
Produsele sunt achizitionate de un intermediar care le plateste si le aduna si din mai multe locatii(plata o fac eu catre el). Acest intermediar imi da un "invoice" si Packing list cu produsele si suma platita de mine..Dupa care le trimite catre o firma care imi trimite produsele pana in romania (prin DHL, Fedex..etc)

Acum intrebarea mea este a cui factura o declar aici? Cea a intermediarului sau cea a curierului DHL, Fedex..etc ....din ce stiu eu curierul iti da si el o factura. Si ce rol are acel invoice oferit de intermediar
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 14:28, 11 Aprilie 2013
In functie de factura partenerului extern ( plus transport) se calculeaza tva in vama si taxe vamale
Dvs inregistrati valoarea de pe DVI

@Monica Hanganu a scris :
Factura pe care o prezentati la vama este factura intermediarului, el este furnizorul dumneavoastra.
Dhl va face factura de transport.
Ultima modificare: Joi, 11 Aprilie 2013
carmen01011958, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe vamale prin curierat rapid NituC NituC Buna ziua , Incerc sa imi deschid un magazin online dar inainte sa incep trebuie sa ma informez cu privire la anumite aspecte . Am inteles ca daca ... (vezi toată discuția)
Documente import china Verisss Verisss buna ziua, V-qsw ruga sa ma ajutati cu un raspuns vizavi la o problema legata de un import de aparatura pentru salon de infrumusetare din china. a ajuns marfa ... (vezi toată discuția)
O societate este platitoare de tva. a cumpărat poduse de la ... AdrianSTON AdrianSTON O societate este platitoare de TVA. A cumpărat poduse de la un furnizor din China (valoare achizitie aprox 1200 euro (transport inclus); avem invoice de ... (vezi toată discuția)