Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile poprire cont
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile poprire cont

Buna ziua,
Am avut un cont blocat pentru neplata la buget, am platit,in extras imi apare transfer cont blocat pe suma respectiva, pe ce cont se inregistreaza?
Personal, nu am inteles prea bine, nu am avut situatia aceasta: de unde ati platit (din contul respectiv, din alt cont sau cash), transfer cont blocat intrare (de unde) sau iesire (de unde) ? Putine amanunte ar ajuta pentru clarificare.
Buna ziua,

Daca am inteles bine, sumele v-au fost retinute din contul blocat. In mod normal ar trebui sa aveti si o somatie si un titlu executoriu in care sunt detaliate sumele care fac obiectul actelor administrative la care se refera. Veti inregistra astfel platile in corespondenta cu sumele datorate.

Numai bine
Daca nu aveti somatia , inregistrati pe 4482 , apoi stingeti soldul ct 4482 dupa ce luati fisa sintetica de la administratia financiara.