Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa angajare perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa angajare perioada determinata

Ma aflu in urmatoarea situatie:
01 aug 2004 - 06 mai 2010 angajat
06 mai 2010 - 06 mai 2012 CCC
06 mai 2012 - 06 mai 2013 concediu fara plata
Pe 06 mai 2013 (sunt nevoita) incetarea contractual de munca cu acordul ambelor parti
De la aceeasi data ma pot angaja la o alta firma cu contract pe o perioada determinate, 1 luna.

Intrebare: dupa aceasta perioada pot beneficia de somaj?
Incetarea c.i.m. pe durata determinata la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat va poate da posibilitatea de a beneficia de somaj numai daca indepliniti si celellte conditii prevazute de Legea nr.76/2002 pentru acordarea indemnizatiei de somaj, si anume:

Art. 34
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:

a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.

(1.1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de muncă sau de serviciu, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă în care plata indemnizaţiei se suportă de unitate, conform legii;
b) perioada de pensionare pentru invaliditate, dacă aceasta nu depăşeşte 12 luni, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. g);
c) perioada cuprinsă între data suspendării raporturilor de muncă sau de serviciu şi data încetării motivului pentru care acestea au fost suspendate, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. h);
d) perioada cuprinsă între data încetării raporturilor de muncă sau de serviciu şi data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti de reintegrare în muncă, dacă această perioadă nu depăşeşte 12 luni, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. j).

Art. 35
(1) Pentru persoanele care au avut raporturile de muncă sau de serviciu suspendate, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă în care plata indemnizaţiei se suportă de unitate, conform legii, stagiul minim de cotizare se realizează prin cumularea perioadei de asigurare realizate înainte de suspendare cu perioada de asigurare realizată după reluarea activităţii.
.....

Asadar, de exemplu , daca va angajati pentru o luna de zile cu c.i.m. pe durata determinata din data de 06.05.2013 atunci perioada care se ia in calcul va fi 06.06.2011 - 06.06.2013.

Sunteti la lmita legii , din cauza CFP de 1 an de zile ...in speta, pentru dvs stagiul de cotizare se va calcula astfel :
11 luni inainte de intrarea in CCC - 06.08.2009 - 06.05.2010
13 luni dupa revenirea din CCC - 06.05.2013 - 06.06.2013
Sa inteleg ca DA. Pentru a nu fi la limita ar trebui sa incetez contractual cu o data premergatoare zilei de 6 mai (de exp 15 aprilie) si angajare cu data de 16 aprilie.
Atata timp cat dvs ati avut un CFP cu o durata de 12 luni , sunteti inca la limita legii ... in acest caz, stagiul dvs de cotizare de minim 12 luni de zile nu trebuie sa mai aiba alte perioade in care nu ati fost asigurat la somaj ...
Imi cer scuze, dar nu am inteles....

Deci in situatia acesta:

01 aug 2004 - 06 mai 2010 angajat, apoi am beneficiat de CM (126 zile) pana la 19 aug 2010
19 aug 2010 - 06 mai 2012 CCC
06 mai 2012 - 06 mai 2013 Concediu fara Plata, interupt in data de 15 aprilie 2013 cu acordul ambelor parti
apoi imediat 16 aprilie 2013 angajare la o alta firma cu contract pe o perioada determinata, 1 luna (pana pe 16.05 2013)

BENEFICIEZ DE SOMAJ si PT CE PERIOADA?

laura_gg, utilizator
in speta, pentru dvs stagiul de cotizare se va calcula astfel :
11 luni si 20 de zile inainte de intrarea in CCC - 16.05.2009 - 06.05.2010
12 luni si 10 zile dupa revenirea din CCC - 06.05.2012 - 16.05.2013

Art. 39 din Legea nr.76/2002:
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

....

Din calculul meu , ar reiesi ca puteti primi somaj pentru o perioada de 9 luni ...
Cornel Vasile, Consilier juridic