Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa angajare perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa angajare perioada determinata

Ma aflu in urmatoarea situatie:
01 aug 2004 - 06 mai 2010 angajat
06 mai 2010 - 06 mai 2012 CCC
06 mai 2012 - 06 mai 2013 concediu fara plata
Pe 06 mai 2013 (sunt nevoita) incetarea contractual de munca cu acordul ambelor parti
De la aceeasi data ma pot angaja la o alta firma cu contract pe o perioada determinate, 1 luna.

Intrebare: dupa aceasta perioada pot beneficia de somaj?
1. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

3. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

4. Perioada de CCC este perioada asimilata stagiului de cotizare.
Am insa o neclaritate:
- pe anexa 26 fostul angajator mi-a barat lunile mai, iunie si iulie si este trecut jos CM din FNUASS.
Acum pentru calcul indemnizatie somaj restul de 11 luni si 20 zile se iau descrescator de cand figurez in CCC (19 aug) sau perioada premergatoare celor 3 luni de CM din FNUASS(de maternitate, cele 126 zile).

Va rog, un raspuns cat mai urgent (am dosarul facut si nu stiu daca sa merg sau nu sa-l depun; ar trebui sa merg in alt oras, sa stea cineva cu fetita....

Recapitulare situatie:
-01 aug 2004 - 19 aug 2010 angajat ([cu mentiunea ca lunile mai, iun, iulie 2010 sunt CM din FNUASS);
-19 aug 2010 - 06 mai 2012 CCC
- 06 mai 2012-16 aprilie 2013 CFP (concediu fara plata);
- 16 aprilie 2013 - 16 mai 2013 angajat si interrupt activitatea 56(1) lit i