Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venit - Microintreprindere trim. I
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venit - Microintreprindere trim. I

Buna ziua,

Am o societate cu codul CAEN 7500 - Activitati veterinare, infiintata in anul 2011 platitoare de impozit pe profit pana la 31.01.2013.
De la 01.02.2013 devine platitoare de impozit pe venit microintreprindere.

Am urmatoarele date contabile in balanta de la 31.03.2013 si dori un sfat daca am procedat corect la intocmirea declaratiei 100 - Impozit pe venituri microintreprindere - pentru trimestrul I:

Venituri din exploatare (cont 707):
Luna Ianuarie: 1525,66 lei;
Luna Februarie: 1467,52 lei
Luna Martie: 2836,90 lei;

Imp. ven. microintreprindere: 4304,42 x 3% = 129,13 lei. (Feb. + Mar.);
Imp. ven. microintreprindere: 5830,08 x 3% = 174,90 lei. (Ian. + Feb. + Mar.).

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Cum calculez impozitul pe venit microintreprindere in trimestrul I 2013?
Tin cont de veniturile pe ultimile 2 luni (Februarie + Martie) sau iau in calcul sumele din trimestrul I (Ianuarie+Februari+Martie)?
2. La 31.03.2013 constitui in balanta chelt. cu imp. pe ven. mirointreprindere:
698 - 449 -> 129.13 lei?

Teoretic conform Normelor metodologice ale Codului Fiscal Art. 112^7 alin. 14 "Baza impozabilă asupra căreia se aplică cota de 3% este reprezentată de totalul veniturilor trimestriale care sunt înregistrate în creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri»".
Baza de calcul e formata din veniturile din februarie si martie, la cont 707, la care aplicati 3%.
La contul 698 deschideti un analitic 698.2 care sa reprezinte cheltuili cu impozitul pe venitul microintreprinderilor si la fel la contul 441.2
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.

O zi buna!