Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dobanda calculata conform art.124 din Codul de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dobanda calculata conform art.124 din Codul de procedura fiscala

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o dilema!
Care este diferenta dintre dobanda legala aferentei sumei la data efectuarii platii si dobanda calculata conform art 124 c. pr fiscala.

Va multumesc!
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva!
Multumesc,
Buna ziua,

Incercati sa detaliati va rog inrebarea dvs. Este posibil sa nu primiti raspuns din acest motiv.
Spre exemplu ce aveti in vedere cand spuneti:
dobanda legala aferentei sumei la data efectuarii platii

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Dobanda legala se stabileste plecand de la rata dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei conform OG 13/2011, capitolul 1, art.3
www.avocatnet.ro/content/art...

Nivelul dobanzilor de referinta a B.N.R.,in functie de care se stabileste dobanda legala, le gasiti pe site-ul BNR :
[ link extern ]
Iar aici aveti un calculator :
[ link extern ]

"Dobanda calculata conform art 124 cod procedura fiscala" se stabileste aplicand nivelul dobanzii prevazut la articolul 120, alin 7 din c.pr.fiscala, adica 0,04%/zi
[ link extern ]

Buna ziua,

Este vorba de restituirea taxei auto.
Sunt 2 dosare,
- unul are restituirea + dobanda calculata conform art 124 cod procedura fiscala.
- celalalt restituirea + dobanda legala aferenta sumei la data efectuarii platii.

Multumesc!