Forum Discuţii juridice Executare silită Dobanda fiscala aplicata de ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Dobanda fiscala aplicata de ANAF

Buna ziua,
Stie cineva care este dobanda fiscala ce o datoreaza ANAF alaturi de suma ce trebuie sa o restituie in cazul taxei auto ?
Aceasta dobanda se plateste odata cu restituirea sumei,sau separat ?
Va multumesc.
Nivelul dobanzii fiscale se calculeaza conform art. 120, aliniat 7 Cod procedura fiscala. Adica 0,04% din suma care trebuie restituita X numarul de zile calculate in functie de ceea ce a dispus judecatorul prin sentinta. Se calculeaza si se restituie impreuna cu suma reprezentand taxa de poluare achitata de justitiabil. Pentru anii 2009, 2010 nivelul dobanzii a fost mai mare, din cate imi aduc aminte.
Daca in anii trecuti dobanda a fost mai mare,se va calcula la nivelul acela ptr.respectiva perioada ? Sau se va calcula la cota actuala pentru toti anii ? (la mine este vorba de dobanda din 07.07.2008 pana la zi - cum se va calcula ?).
Va multumesc.