avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... creanta nascuta dupa intrarea in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

creanta nascuta dupa intrarea in insolventa

Am depus cerere de insciere la masa credala pt un debitor,cu documentele justificative anexate.
Din acestea,ne-au fost acceptate toate cu exceptia unei facturi emise a doua zi dupa intrarea firmei respective in insolventa.
Care este modalitatea de a recupera acea suma?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 12:34, 20 Aprilie 2013
Potrivit art 64 alin 6 din L 85/2006 ,creanţele născute după data deschiderii procedurii, în perioada de
observaţie sau în procedura reorganizării judiciare vor fi plătite conform
documentelor din care rezultă, nefiind necesară înscrierea la masa credală.
Prevederea se aplică în mod corespunzător pentru creanţele născute în
procedura de faliment,cand vor fi platite potrivit ordinii instituite de art. 123 punctul 3.
Luati legatura cu administratorul judiciar/lichidatorul
Am facut 5 adrese pana acum catre administratorul judiciar.
Nu mi s-a raspuns nimic,desi am pus de fiecare data si factura+documentele justificative in spate.
Sa fac cerere si la tribunal? Cum sa o denumesc?
Cererile si actele se depun si la registratura tribunalului si se comunica si catre administratorul judiciar/lichidator judiciar.
AdiStanica a scris:
... vor fi plătite conform documentelor din care rezultă, nefiind necesară înscrierea la masa credală.

Corect. Daca vor fi platite !

Dar daca nu vor fi platite pe parcursul procedurii, trebuie facuta cerere de admitere a creantei in tabelul suplimentar, obligatoriu. Altfel creditorul va fi decazut din drepturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi emise ulterior intrarii in insolventa advsys advsys buna ziua, care este procedura recuperarii debitului restant daca firma este in insolventa iar societatea noastra a emis facturi ulterior intrari in ... (vezi toată discuția)
Masa credala Andrei T Andrei T la societate debitoare care se afla sub incidenta legii 85/2006 ce procedura trebuie urmata sa ma inscriu la masa credala? sau mai exact ce pasi trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Creante iancu123 iancu123 creantele nascute dupa intrarea in faliment a unei firme, trebuie depuse la tribunal? daca nu, atunci , care este modalitatea de plata a acestora? (vezi toată discuția)