avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se acopera pierderea inregistrata ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se acopera pierderea inregistrata ?

La data de 31.12.2012 societatea inregistreaza atat pierdere contabila cat si pierdere fiscala.
Cum se acopera pierderea inregistrata?
Care sunt modalitatile de acoperire si care sunt articolele contabile utilizate?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 19:44, 17 Aprilie 2013
In conformitate cu Normele de aplicare ale art 26 din Codul fiscal, contribuabilii care, începând cu data de 1 februarie 2013, aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor respectă următoarele reguli de recuperare a pierderii fiscale:

Pierderea fiscală înregistrată în anii anteriori anului 2013 se recuperează potrivit prevederilor art 26 din Codul fiscal, de la data la care contribuabilul revine la sistemul de plată a impozitului pe profit, anul 2013 fiind considerat un singur an fiscal în sensul celor 5 sau 7 ani consecutivi;

Pierderea fiscală din perioada 1 ianuarie – 31 ianuarie 2013 inclusiv, înregistrată de către un contribuabilul care, în această perioadă, a fost plătitor de impozit pe profit, se recuperează, potrivit prevederilor art. 26 din Codul fiscal, de la data la care contribuabilul revine la sistemul de plată a impozitului pe profit, iar anul 2014 este primul an de recuperare a pierderii, în sensul celor 7 ani consecutivi;

In cazul în care contribuabilul revine în cursul anului 2013, la sistemul de plată a impozitului pe profit potrivit art. 112^6 din Codul fiscal, pierderea fiscală înregistrată în perioada 1 ianuarie – 31 ianuarie 2013 inclusiv este luată în calcul la stabilirea profitului impozabil/pierderii fiscale din perioada 1 februarie – 31 decembrie 2013, înaintea recuperării pierderilor fiscale din anii precedenţi anului 2013, şi se recuperează potrivit art 26 din Codul fiscal, începând cu anul 2014, în limita celor 7 ani consecutivi. Perioada 1 februarie – 31 decembrie 2013 inclusiv nu este considerată an fiscal în sensul celor 7 ani consecutivi.
sursa-[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit lupusoruflorentina lupusoruflorentina O firma a fost platitoare de impozit pe profit pana in ianuarie 2013 si a avut pierdere. Din februarie 2013 a devenit platitoare de impozit pe venitul ... (vezi toată discuția)
Trecere la impozit micro, dupa care la impozit pe profit mostwantu mostwantu Societate infiintata in octombrie 2012, platitoare de impozit pe profit, obligata la 01.02.2013 la plata impozitului pe micro si care depaseste plafonul de ... (vezi toată discuția)
Lmpozit micro lenuivan lenuivan 1.incepand cu 01.02.2013 am devenit microintreprindere, pana atunci am inreg pierdere, se poate recupera pierderea inregistrata la 31.01.2013? 2.Pe firma nu ... (vezi toată discuția)