Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata contributie la CAS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata contributie la CAS

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu privire la o nelamurire. Din 2005 sunt PFA inregistrata la Finante pentru traduceri. Deoarece am fost angajata pana in decembrie 2008 cu carte de munca nu am avut activitate si nici venituri pe PFA. Astfel eu nu am platit nimic la CAS . Avand in vedere ca din decembrie anul 2008 contractul meu de munca a incetat as dori sa stiu ce trebuie sa fac sau cum trebuie sa procedez in continuare pentru a plati la CAS ca PFA ?? Ar fi trebuit sa platesc contributia si daca nu am avut deloc venit pe PFA in toata aceasta perioada?? Va trebui sa platesc ceva retroactiv?? Desi nu ar fi normal deoarece nu am avut deoc activitate pe PFA?? Va rog mult de tot sa ma ajutati!! Va multumesc

cas sau cass?este o diferenta.
vorbeam despre contributia obligatorie la sanatate.

Multumesc
Daca nu ati realizat venituri ca PFA , nu datorati contributia pentru sanatate. In momentul in care obtineti primul venit mergeti la Casa de asigurari de sanatate si va inregistrati.
Va multumesc mult de tot pentru ajutor!!
Norabrigitta a scris:

Va multumesc mult de tot pentru ajutor!!

Cu placere!:wave: