avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... gradul III de invaliditate salariat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

gradul III de invaliditate salariat

ce contine dosarul de pensionare la un salariat de gradul III de invaliditate care beneficiaza de reducerea timpului de lucru la jumatate
Cel mai recent răspuns: Bogdan Mitran , Consilier juridic 10:33, 18 Aprilie 2013
Buna ziua,

Dosarul de pensionare pentru invalidiate gradul 3 contine:
- cerere tip pentru inscrierea la pensie de invaliditate
- cerere tip pentru eliberare adeverinta cu stagiul de cotizare
- decizie de incadrare in grad de invaliditate;
- carnetul de munca (original si copie);
- act de identitate (original si copie);
- acte de stare civila (original si copie);
- alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate; livretul militar (original si copie);
- diploma de studii (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
- pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
- adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca;
- adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
- adeverinta cu cuantum somaj si dispozitie incetare somaj (daca a beneficiat de ajutor de somaj dupa data de 01.04.2001)
- procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
- alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
-adeverinta de vechime pentru perioada lucrata dupa 01.01.2011
O zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somer in prag de pensionare antoniaantonia antoniaantonia Sunt somer si in luna februarie 2013, pot si chiar vreau sa ies la pensie anticipat. Vreau sa stiu daca pot recupera dosarul cu toate actele depuse la intrarea ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru pensia de invaliditate rareazbar rareazbar buna ziua, as dori sa ma ajutati ce documente trebuie sa contina un dosar ptr pensie de invaliditate. Am decizia medicala,alte acte care ar mai fi? multumesc (vezi toată discuția)
Documente pt dosar pensie de boala nicoleta-luiza nicoleta-luiza Am o angajata care vrea sa iasa la pensie pe caz de boala. Deja i s-a dat decizia pt invaliditate de gradul 3, iar eu ar trebui sa ii fac dosarul. Ce acte ... (vezi toată discuția)