Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... despagubire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

despagubire

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca este posibil sa deschid un proces pentru recuperarea unei sume de bani ( 70.000 lei la valoarea din 1986), ce mi s-au retinut ilegal conform Legii 18 ( ilicit ). In acelasi timp, vin cu rugamintea daca puteti sa ma informati la ce instanta sa depun cererea si ce documente imi sunt necesare ! Va multumesc si va doresc o zi usoara !
Studiati continultul legii nr.18, ca sa vedeti care este termenul de prescriptie referitor la introducerea actiunii in instanta, pentru sumele care spuneti ca" vi s-au retinut ilegal", precum si data de la care a inceput sa curga dreptul la actiune in justitie.

Ca o opinie, dar fara a studia actele si speta, eu consider ca dreptul la actiune e prescris.

Pentru mai multa acuratete va recomand o consultatie la un avocat, pentru a studia toata documentatia de confiscare/retinere a acelor sume de bani.
ContSters258148, utilizator