avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 167 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Infiintare microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Infiintare microintreprindere

Buna ziua , vreau sa imi infiintez un PFA sau o MICROINTREPRINDERE pentru a vinde haine online ...prima nelamurire este ca nu stiu ce sa aleg dintre acestea 2 si a doua ar fi aceasta :
----eu o sa cumpar marfa de la o firma de haine din china insa ei au depozit in germania ... comanda mea o sa plece din china spre depozitul lor din germania si ei o sa plateasca vama acolo , asa a fost intelegerea noastra si dupa cand mi-o trimit din germania evident nu mai e nevoie sa mai platesc vama ... deci facturile o sa fie de la firma din china si livrarea de la depozitul din germania ... cum fac cu facturile ? daca e vreun control ...

Va multumesc , o zi buna
Cel mai recent răspuns: lori_ultras , utilizator 11:39, 23 Aprilie 2013
Aveti nevoie de un srl ( pfa puteti sa faceti daca aveti specializare - certificat intr-un anumit domeniu -poate daca sunteti croitor atestat si va faceti piese unicat la vanzare) si cred ca este indicat sa faceti actele cu un avocat ca sa va spuna si ceilalti pasi de urmat dupa deschidere firmei.Costuri in jur de 12 mil-15mil

Succes

Daca aveti nevoi de ajutor -lasati mesaj
multumesc , referitor la a doua intrebare stiti ce sa imi ziceti ?
Bună ziua.
Depozitul va trebui să emită documentele.necesare pentru trimiterea acestora în România.
Depozitul nu poate emite nicio factura , factura o sa fie din china ... depozitul doar le trimite mai departe la clientii din europa ...deci nu se poate ...de asta nu inteleg care e calea legala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se considera aceasta achizitie ca fiind intracomunitara? lori_ultras lori_ultras Buna ziua , mi-am deschis o micro recent cu activitate vanzari haine pe internet . Imi cumpar hainele de la o fabrica din china care imi da factura si ... (vezi toată discuția)
Taxe dropshipping romania bbadrian29 bbadrian29 Buna seara, As vrea sa stiu si eu care care ar fi taxele de platit pentru o afacere de tip dropshipping cu produse din China. Mentionez ca nu vand produsele ... (vezi toată discuția)
Factura din germania catre turcia si apoi din tr catre romania. Management07 Management07 Buna ziua, Ma puteti ajuta, va rog, si sa imi ziceti daca se poate factura cum am zis eu mai sus ? Am un furnizor din Germania care va livra produsul in ... (vezi toată discuția)