Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala magistrat - abuz contra persoanei.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala magistrat - abuz contra persoanei.

Pot formula o plangere impotriva unui magistrat daca in cadrul unui proces penal acesta a luat in considerare ilegal retinerea unor probe? In fapt e vorba de declaratia invinuitului. Conform codului de procedura penala ea nu constituie mijloc de proba decat daca e corelata cu alte probe din dosar.

Intr-un anumit dosar s-a tinut cont de ... cuvantul infractorului pt. retinerea unei circumstante atenuntate.
categoric, utilizator
adica stiu...ca pot depune plangere. insa care va fi rezultatul?
Rezultatul...nu va fi cel dorit de dvs...
Cum se va raspunde? Adica totusi e vorba de o acuzara fara probe - in afara limitii legii?

Retinerea circumstantelor atentuante se poate face de instanta si fara sa existe o coroborare a probelor.
Coroborarea probelor trebuie facuta pentru a fi condamnat inculpatul.
Adica coroborarea probelor poate duce la condamnare dar retinerea circumstantelor atenuante nu depinde de o coroborare a altor probe...
Bine...dar atunci respectivul poate cere un 73 lit B fara probe? sau sa zica a fost auto aparare fara probe?