Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... COMERTUL CU SENTINTE...VAZUT DE UN MAGISTRAT !
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

COMERTUL CU SENTINTE...VAZUT DE UN MAGISTRAT !

La o adunare a magistratilor,cu ocazia zilei justitiei,un judecator,fost presedinte de Tribunal,a rabufnit si a facut o declaratie publica,precum ca,s-ar face comert cu sentinte...Mai pe intelesul tuturor,ca se dau sentinte in functie de profit,nu dupa cum ar fi normal,in baza probelor. Deci,MITA,FAVORURI,SERVICII,etc.

www.avocatnet.ro/content/con...

Poate ca ar trebui sa se stie despre acest articol ce a fost facut public de un ziar,dar nimeni nu s-a autosesizat in aceasta privinta.
Ulterior,am facut o adresa la Presedintia Romaniei,am atasat acest articol si am solicitat sa-mi comunice ce anume va face Presedintia cu privire la acest articol si la continutul sau.
Mi s-a comunicat,de catre consilierul prezidential - Dl. Piscociu - ca trebuie sa mai dau eu amanunte concrete despre alte dovezi cu privire la magistrati... (facusem afirmatia ca eu cunosc detalii-cu probe-despre ce se petrece cu unii magistrati din zona - si...chiar am).
Despre articolul deja atasat,nu a pomenit NIMIC.
I-am trimis un e-mail in care i-am spus clar,ca daca nu a pomenit de dovada clara ce i-am trimis-o deja,inseamna ca nu face nimic si nu are rost sa-i mai trimit eu alte probe,pe care le voi atasa unor dosare de la CEDO.

Ce parere aveti ? Ce ar fi trebuit sa faca...CINEVA...dupa aparitia acestui articol in presa ?
Un lucru este cert: Fostul presedinte de Tribunal,cunoaste ceea ce se petrece in interiorul institutiei in care a lucrat ani de zile (acum s-a pensionat).

Astept si pareri oficiale,daca se poate.
Ne-ar fi de folos tuturor !
=D>
De ce nu încercaţi să sesizaţi DNA/Serviciul Teritorial Anticorupţie de pe lângă instanţa unde aveţi indicii că se săvârşesc aceste fapte despre care aţi scris?
Din câte am văzut şi auzit DNA-ul este o instituţie serioasă şi dacă faptele prezentate de d-voastră sunt reale nu văd de ce nu s-ar lua măsuri.
Felicitări pt curajul de a face publice astfel de fapte, care probabail nu ar fi ieşit niciodată la iveală!
Daniel M. a scris:

De ce nu încercaţi să sesizaţi DNA/Serviciul Teritorial Anticorupţie de pe lângă instanţa unde aveţi indicii că se săvârşesc aceste fapte despre care aţi scris?
Din câte am văzut şi auzit DNA-ul este o instituţie serioasă şi dacă faptele prezentate de d-voastră sunt reale nu văd de ce nu s-ar lua măsuri.
Felicitări pt curajul de a face publice astfel de fapte, care probabail nu ar fi ieşit niciodată la iveală!

Am facut mai multe demersuri,care trebuiau sa iasa in relief si CINEVA sa se autosesizeze,dar nimeni nu a facut nimic.
Sunt dosare in care parati sunt magistrati,dosare judecate de colegii lor,care ii favorizeaza si resping actiunile pe diverse motive,unele chiar penibile.
Au schimbat pana si jurisprudenta,in sensul de a nu se mai abtine cand judecatorul este in litigiu cu partea din dosarul pe care il instrumenteaza...
Am si incheierea de sedinta,din Camera de Consiliu,prin care s-a dispus acest abuz...
S-a ajuns ca,sotul si sotia sa activeze ca judecatori la aceeasi instanta,unul la Judecatorie,altul la Tribunal,etc.,etc., Cauzele din fond,de la sotie,ajung in apel / recurs la sot....s.a.m.d. Sunt multe astfel de situatii,care conduc direct la scaderea actului de justitie si la neincrederea justitiabililor in justitie...
Din câte îmi aduc aminte am văzut la ştiri (acum aprox 1 an dacă nu mă înşel) un judecător de la o instanţă penală din Arad care a fost reţinut pt luare de mită după organizarea unui flagrant de către proc anticorupţie. Era ceva de genul că judecătorul respectiv ceruse vreo câteva mii de euro de la o persoană pentru a desfiinţa ordonanţa proc de NUP şi pt a dispune restituirea cauzei pt începerea UP.
Oricum, ţin minte şi acum acea imagine în care judecătorul respectiv era condus încătuşat la arest.
Eu vă recomand să încercaţi să sesizaţi DNA de la Bucureşti sau chiar PÎCCJ. Nu vă complicaţi cu serviciile secrete pt că informările lor tot la procuror ajung.
Daniel M., utilizator
Daniel M. a scris:

Din câte îmi aduc aminte am văzut la ştiri (acum aprox 1 an dacă nu mă înşel) un judecător de la o instanţă penală din Arad care a fost reţinut pt luare de mită după organizarea unui flagrant de către proc anticorupţie. Era ceva de genul că judecătorul respectiv ceruse vreo câteva mii de euro de la o persoană pentru a desfiinţa ordonanţa proc de NUP şi pt a dispune restituirea cauzei pt începerea UP.
Oricum, ţin minte şi acum acea imagine în care judecătorul respectiv era condus încătuşat la arest.
Eu vă recomand să încercaţi să sesizaţi DNA de la Bucureşti sau chiar PÎCCJ. Nu vă complicaţi cu serviciile secrete pt că informările lor tot la procuror ajung.

Da,era vorba de judecatorul Ioan Lazar.A fost condamnat la 2,6 ani si a fost eliberat pentru buna purtare la 01.martie.2010.
A cerut 30.000 euro....a primit 25.000 euro....
[ link extern ]

Nu mai are rost sa fac eu,personal,reclamatii,la niciun for Romanesc.
Magistratii nu vor raspunde prea curand pentru ceea ce fac ilegal....
Dupa parerea mea,magistratii conduc Romania,tot ei isi fac legile in favoarea lor,CC le canta in struna,CSM ii acopera,etc.
Rezolvarea acestei probleme nu se va face curand...legal ! Poate,altfel... (vine furtuna solara...)
Nici nu am afirmat ceva despre serviciile secrete...Nu au competenta in domeniu.
O seara buna.
ªi una proaspătă: [ link extern ]