Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere denumire - \\"Direcția generalã de ...
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere denumire - "Direcția generalã de reglementare a colectãrii creanțelor bugetare"

Buna ziua,
ma poate ajuta cineva, va rog frumos, la traducerea in limba italiana a " directia generala de reglementare a colectarii creantelor bugetare" .
Multumesc frumos.
Betty
Pentru o traducere fidela, va recomand sa o identificati in linkul urmator in functie de continutul intregului text pe care il aveti de tradus.
[ link extern ]
Denumirile organelor de stat, ale asociaţiilor, ale societăţilor comerciale, ale celorlalte persoane juridice etc. vor fi reproduse în limba din care se face traducerea, trecându-se în paranteză sinonimul lor în limba în care se face traducerea.
În actele prezentate în vederea traducerii din limba română într-o limbă străină, denumirile organelor de stat, ale societăţilor comerciale, ale celorlalte persoane juridice etc, redate prin iniţiale sau prescurtări, vor fi traduse fără prescurtări, cel puţin o singură dată.

L.C.
Laura Ciobeica, moderator
Multumesc frumos.