Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... La ce instanþã trebuie sã depun plângerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

La ce instanþã trebuie sã depun plângerea contravenþionalã?

impotriva unui PV contraventie incheiat de politia rutiera, pe Autostrada soarelui A2, km 20, la ce judecatorie sa depun plangerea?
Va multumesc
Ar fi trebuit să precizaţi pentru ce aţi fost amendat contravenţional. Dacă este vorba despre rovinietă, competenţa de soluţionare a plângerii contravenţionale aparţine judecătoriei unde domiciliaţi (art. 10^1 din OG nr. 15/2002).
Gabriela Pintea, Consilier juridic
judecatoria unde se poate depune plangere impotriva procesului verbal trebuie sa fie precizata chiar pe procesul verbal la rubrica unde se specifica acest lucru.
emisie noxe peste limita admisa; este scris ceva indescifrabil; oricat m-am sraduit, nu se poate descifra.
va multumesc
zona km 12 de pe A2 apartine de loc. Glina care este arondata judecatoriei Cornetu, jud. Ilfov. pe drumul spre Alexandria.
va multumesc cyan