Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Impozitare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Impozitare ONG

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog, daca ONG-uri, asociatii artistilor plastici, sau orice alta asociatie are personalitate juridica, trece de la impozit pe profit la microintreprindere? Eu am inteles ca aceste ong-uri raman la impozitare pe profit , dar am primit de la fisc o scrisoare cum ca nu am depus Dec 101 pe ian?
Nu trebuie sa treceti la plata impozitului pe microintreprindere de 3% dar declaratia 101 pentru anul 2012 trebuia s-o depuneti pana pe 25 februarie 2013.
george-neagu, moderator