avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 101

Se depune declaratia 101 pentru ianuarie 2013, la firmele care au trecut cu data de 01.02.2013 la microintreprinderi?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:35, 19 Martie 2014
Acea declaratie 101 pentru luna ianuarie 2013 a trebuit sa fie depusa pana pe 25 martie 2013, la acelasi termen cu formularul 010 in care va modificati si vectorul fiscal pentru trecerea de la impozitatea pe profit la impozitarea pe venit microintreprindere.
Imi permit sa scriu aici, ca sa nu mai deschid subiect nou.

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema pentru ca nu stiu exact cum sa procedez.
O soc incheie dec 2013 pe profit. In ian primeste o factura de storno aferenta lui oct 2013. O inregistreaza pe 01.01.2014 - 1174 =401 cu minus 1.300 lei. In urma aceste stornari se modifica cheltuielile de exploatare si se mareste impozitul pe profit cu 200 lei. Inregistrez in ian 691=441 cu 200 de lei. Cum evidentiez acesti 200 de lei in declaratia 101? Pe dec nu mai pot modifica nimic, este depus si bilantul, din ian s-a schimbat programul de conta, au fost facute preluari de sume, cred ca o eventuala modificare ar dezechilibra tot.
Concret, in balanta si bilant am un profit, dupa inregistrarea din ian 2014 imi iese o suma suplimentara. 101 trebuie neaparat sa bata cu balanta? Nu pot specifica in registrul de evidenta fiscala de unde apare diferenta?
Multumesc.
Daca se doreste stornarea unei facturi deja inregistrate in 2013 si pe aceasta noua factura e trecuta data din 2014, atunci nu va afecta deloc exercitiul financiar 2013. Daca totusi vreti sa fie inregistrata in decembrie 2013 atunci sa apara o data din decembrie 2013 pe factura si atunci refaceti calculele si balanta la 31 decembrie 2013 pentru a include si aceasta factura si va fi inclusa in D101 pe 2013 si in bilant.
Includerea in contul 1174 se face doar pentru corectarea unei erori de inregistrare a unei facturi din anul precedent dar numai in cazul cand deja s-a depus bilantul acelui an si , pentru bilant, nu se poate depune rectificativa.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Martie 2014
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuiala cu impozit gresita in bilant invatacel invatacel Buna ziua, am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra. in bilantul de la decembrie 2010 a fost trecuta gresit o cheltuiala cu impozitul (suma 4000 lei ... (vezi toată discuția)
D101 oct -dec cu bilant auditat ramonavezetiu ramonavezetiu Buna ziua , Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema. D101 oct dec cu definitivare an pe 25.04.2011.Pierdere tot anul 2010.S-a declarat si ... (vezi toată discuția)
Completare in d101 a impozitului suplimentar dutescu maria dutescu maria Buna ziua, Am o nedumerire la inchiderea luni decembrie 2013. In 2013 am avut control si a rezultat de plata impozit pe profit datorita unor facturi de la ... (vezi toată discuția)