avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Legea 63/2011- data intrarii in vigoare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Legea 63/2011- data intrarii in vigoare

Care este data de intrare in vigoare a legii 63/2011 publicata in 10 mai 2011? Data de 13 mai sau 14 mai 2011?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:01, 22 Aprilie 2013
începând cu data de 13.05.2011 au intrat în vigoare prevederile Legii nr. 63/2011, privind salarizarea personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământ.

Calculul se face potrivit urmatoarele texte de lege :
- art.78 din Constituție : Intrarea în vigoare a legii
Legea se publica în Monitorul Oficial al României si intra în vigoare la 3 zile de la data publicarii sau la o data ulterioara prevazuta în textul ei.

- Legea nr.24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative
Art. 12 Intrarea în vigoare a actelor normative

(1) Legile şi ordonanţele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, şi expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea dialogului social - intrarea in vigoare hajnyci hajnyci Buna ziua, Am citit pe forum, ca aceata lege intra in vigoare la data de 13.05.2011, nu gasesc in lege unde scrie acest lucru? In cazul in care la nivel ... (vezi toată discuția)
Tehnica legislativa. la ce data intra in vigoare o lege republicata? ContSters61634 ContSters61634 Salut, Am o mică nedumerire, republicarea unei legi la ce data intră în vigoare la data republicării sau tot la 3 zile? Poate pare banal dar am o ... (vezi toată discuția)
Intrarea in vigoarea a unei legi mihaelacojocaru mihaelacojocaru Daca o lege intra in vigoare intr-o zi nelucratoare, se aplica din aceasta zi sau din prima zi lucratoare? (vezi toată discuția)