Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Legea 63/2011- data intrarii in vigoare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Legea 63/2011- data intrarii in vigoare

Care este data de intrare in vigoare a legii 63/2011 publicata in 10 mai 2011? Data de 13 mai sau 14 mai 2011?
începând cu data de 13.05.2011 au intrat în vigoare prevederile Legii nr. 63/2011, privind salarizarea personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământ.

Calculul se face potrivit urmatoarele texte de lege :
- art.78 din Constituție : Intrarea în vigoare a legii
Legea se publica în Monitorul Oficial al României si intra în vigoare la 3 zile de la data publicarii sau la o data ulterioara prevazuta în textul ei.

- Legea nr.24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative
Art. 12 Intrarea în vigoare a actelor normative

(1) Legile şi ordonanţele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, şi expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.