Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata drepturi salariale restante.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata drepturi salariale restante.

Exista o hotarare definitiva din recurs din toamna lui 2012, pentru plata drepturile salariale incepand cu momentul destituirii, iar in conformitate cu ordinul 138/2012 privind stabilirea procedurii de efectuare a plăţii titlurilor executorii în Ministerul Administraţiei şi Internelor, conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 71/2009 privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar la art. 1 " (1)Prezentul ordin stabileşte procedura de efectuare a plăţii titlurilor executorii având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii până la data de 31 decembrie 2012."
Art. 2 " Art. 2
(1)Plata sumelor datorate în temeiul titlurilor executorii, prevăzute la art. 1 alin. (1), se va realiza, eşalonat, în 5 tranşe, potrivit prevederilor art. 1 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 71/2009 privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, aprobată cu modificări prin Legea nr. 230/2011."

Si avem Oug 71/2009 art. 1 " Art. 1
(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2011, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2012 se plateste 5% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2013 se plateste 10% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2014 se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
d) in anul 2015 se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
e) in anul 2016 se plateste 35% din valoarea titlului executoriu. "

Intrebarea mea este: eu ii calculez 5 % in anul 2012 incheiand cele 5 transe in 2016 sau cei 5 % incep a fi calculati incepand cu 2013 incheiand cele 5 transe in 2017?

Practic daca mergem pe prima varianta platile devenite executorii sa zicem dupa 20 dec 2012 ar ramane in imposibilitate de plata!

Sper ca am fost destul de explici...
Conform reglementarilor in vigoare la data pronuntarii hotararii - decembrie 2011 - plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti care dispun acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii până la data de 31 decembrie 2011, se va realiza după urmatoarea procedură de executare desfasurata astfel:
- în anul 2012 se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu;
- în anul 2013 se plăteşte 10% din valoarea titlului executoriu;
- în anul 2014 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;
- în anul 2015 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;
- în anul 2016 se plăteşte 35% din valoarea titlului executoriu.

Asadar, executarea incepe cu 5% din 2012 si se va termina cu 35% in 2016 ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu prea inteleg cum anume se aplica legea de la data hotararii din fond... tinand cont ca in fond salariatul a pierdut.
Se referiti cumva la legea aplicabila la momentul cererii de chemare in judecata....?
Stati ca nu ne intelegem ... ati spus acum ca la fond a pierdut salariatul, dar a castigat in recurs ?

Daca da, atunci se aplica legea de cand s-a pronuntat instanta de recurs ....in acest sens, Incepand cu data intrarii in vigoare a OG nr.17/2012, plata neefectuata a sumelor stabilite prin hotarari judecatoresti reprezentand drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2012, se va realiza in aceleasi conditii cu cele prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, aprobata cu modificari prin Legea nr. 230/2011, ale carei dispozitii se aplica in mod corespunzator .. altfel spus, rezulta ceea ce am postat mai sus.

a) în anul 2012 se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu;

b) în anul 2013 se plăteşte 10% din valoarea titlului executoriu;

c) în anul 2014 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;

d) în anul 2015 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;

e) în anul 2016 se plăteşte 35% din valoarea titlului executoriu.