Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita si implinirea termenului de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita si implinirea termenului de prescriptie

Buna ziua,
As dori va rog un raspuns cat mai clar vav de termenul de executare silita dar si prescriptie in privinta unui credit bancar.
acesta a fost contractat in decembrie 2005 pe o perioada de 5 ani, respectiv de la 8 dec 2005 pana in data de 6 dec 2010 cand ar fi fost ultima rata conform scadentarului .
ultima rata platita de mine a fost in martie 2007.
in aprilie 2013 am primit dosarul de executare silita, dar....pt o suma ce reprezinta ( conform celor spuse de catre executor ) doar ultimele 10 rate, respectiv din 6 feb 2010 - 6 dec 2010. imi puteti explica va rog ce a insemnat raspunsul dl executor si anume " executarea s-a facut doar pt ultimele 10 rate care nu s-au prescris"

multumesc
o zi buna
Acestea sunt ratele ajunse la scadenta pentru care banca era in termen sa formuleze executare silita, cele anterioare fiind prescrise in termenul general de prescriptie de 3 ani de la scadenta.Daca banca vp-a notificat anterior si pentru celelalte sume neachitate , termenul de prescriptie a fost intererupt..
Notificarea nu intrerupe termenul de prescriptie.
Daca acel credit n-a fost declarat scadent anticipat, pentru fiecare rata curge un termen de prescriptie de 3 ani. Pentru ca suntem in 2013, executorul va poate obliga sa platiti doar pt ultimele rate pentru care termenul de prescriptie nu e implinit.
Uitati-va totusi pe portalul instantei de judecata (www.portal just.ro- harta, judecatoria de care apartineti cu domiciliul si cautati dupa numele dvs) si vedeti daca s-a admis vreo cerere de incuviintare pt executare silita.
ioncamelia a scris:

As dori va rog un raspuns cat mai clar vav de termenul de executare silita dar si prescriptie in privinta unui credit bancar.
acesta a fost contractat in decembrie 2005 pe o perioada de 5 ani, respectiv de la 8 dec 2005 pana in data de 6 dec 2010 cand ar fi fost ultima rata conform scadentarului .
ultima rata platita de mine a fost in martie 2007.
in aprilie 2013 am primit dosarul de executare silita, dar....pt o suma ce reprezinta ( conform celor spuse de catre executor ) doar ultimele 10 rate, respectiv din 6 feb 2010 - 6 dec 2010. imi puteti explica va rog ce a insemnat raspunsul dl executor si anume " executarea s-a facut doar pt ultimele 10 rate care nu s-au prescris"

ce spune dl. executor nu este adevarat (minte, sau nu stie).

sau e rau intentionat, sa va ia banii aiurea, ca poate nu va prindeti...

art.405 (2) C.pr.civ. " Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita".

...Contractul de credit, in temeiul legii bancare, are caracter de titlu executoriu.
Dreptul bancii de a cere executarea silita s-a nascut din momentul in care imprumutatul nu si-a platit cel putin trei rate.

www.avocatnet.ro/content/for...

asta inseamna ca din luna iunie-iulie 2007, moment de la care imprumutatorul putea sa-si recupereze prin executare silita intreaga suma restanta (dreptul de executare silita se nascuse pentru intreaga suma restanta), a inceput sa curga termenul de prescriptie.

ce se vrea acum, in 2013, dupa 6 (sase):)) ani, e numai asa, o dorinta, o fantezie a imprumutatorului/executorului...

ContSters257414, utilizator
@lee-vu, un mesaj sters ramane sters, nu-l repostati.
Banca are dreptul si nu obligatia sa declare scadent anticipat creditul.
Bineinteles ca trebuie vazut ce e in dosar, dar nu-i chiar atat de evident cum vi se pare dvs, ca executorul nu stie sau minte.
gi-jane2, moderator
va rog sa intelegeti ca nu e nicio legatura cu dreptul imprumutatorului de a declara sau nu creditul anticipat... e absolut treaba lui ca o face sau nu...

dar daca are aceasta posibilitate inseamna ca dreptul de a cere executarea silita a intregii sume restante e DEJA nascut ... (ca altfel n-ar avea acea posibilitate !!!!!)

ce poate fi mai clar?

(art.405 (2) C.pr.civ. " Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita")

ContSters257414, utilizator