Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare activitate

Buna dimineata!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : un salariat care este sofer tir, i-a fost retras permisul de conducere , ca societate cu ce art. incetez activitatea ? art 56 lit h sau i ? trebuie urmati anumiti pasi sau numai de emis decizia de incetare a activitatii ?
Multumesc anticipat!
anymaryh, utilizator
Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
......
g) de la data retragerii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei;
h) ca urmare a interzicerii exercitarii unei profesii sau a unei functii, ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia;
......

As merge pe lit.g ....

Pe ce perioada i-a fost suspendat permisul?
I-au retras permisul, iar dupa pronuntarea hotararii judecatoresti, se va stabili dupa cat timp va putea da din nou examen pentru obtinerea permisului

pot sa emit decizia de incetare a activitatii astazi 23.04.13, si trebuie sa transmit actele in termen de 5 zile lucratoare pana la data de 30.04.13 ?

Cornel Vasile, Consilier juridic
In ce baza i s-a retinut permisul?
consum de alcool
permisul nu e suspendat, e retras , trebuie sa faca din nou scoala pentru toate categoriile
Exista un act din care sa reiasa asa ceva?