Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii SUSPENDARE CONTRACT DE MUNCA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

SUSPENDARE CONTRACT DE MUNCA

Cu ce articol suspend contractul de munca in cazul unui cond.auto taxi care este cercetat penal( in libertate ) in urma unui accident de masina ?
Va multumesc !
In acest cazul cercetarii in stare d elibertate nu se impune suspendarea, salariatul putand sa-si desfasoare activitatea.
Conform art.49 lit.g contractul de munca se suspenda in cazul in care salariatul este arestat preventiv, in conditiile Codului de procedura penala;
Fiind conducator auto taxi nu mai poate desfasura activitate , intrucat permisul i-a fost luat de politie pana la data hotararii judecatoresti.Cum procedez cu contractul lui de munca ?
Va multumesc !
tampau gabriela a scris:

Cu ce articol suspend contractul de munca in cazul unui cond.auto taxi care este cercetat penal( in libertate ) in urma unui accident de masina ?
Va multumesc !

Ce s-a intamplat in aceste conditii cu permisul auto?Daca acesta i-a fost ridicat de catre Politie, se afla sub incidenta art. 56(g)CM de incetare de drept a cim ,care prevede ca incetarea de drept are loc :"de la data retragerii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei".
ContSters136493, utilizator
tampau gabriela a scris:

Fiind conducator auto taxi nu mai poate desfasura activitate , intrucat permisul i-a fost luat de politie pana la data hotararii judecatoresti.Cum procedez cu contractul lui de munca ?
Va multumesc !

Il incetati in baza art.56 lit.g C.mun. .. in acest sens, va trebuie dovada emisa de la politie ca i s-a retinut permisul.