Forum Discuţii diverse Oportunităţi de colaborare Denuntare calomnioasa
Discuție deschisă în Oportunităţi de colaborare

Denuntare calomnioasa

Am un cetatean care ma tot da in judecata
pe nedrept si vreau sa-l dau in judecata pentru denuntare calomnioasa Se poate asa ceva.
nu mai deschid un alt topic, pt ca am o problema similara asa ca postez aici.
un cetatean imi face o reclamatie prin e-mail sefilor mei, prin care reclama faptul ca in mod nejustificat nu am rezolvat o lucrare a unei alte persoane, ca acea lucrare ar fi avut termen de solutionare in urma cu 10 zile , ca s-ar fi platit pentru solutionarea acelei lucrari o taxa de urgenta ( este reglemenat si legal acest lucru), ca exemplul acesta nu este singular ca mai sunt si alte cazuri in care se prelungesc termenele (de catre mine ) in mod nejustificat ,dar nu mai da alte exemple.
afirmatiile sunt neadevarate si se puteau verifica . lucrarea la care se face referire a fost solutionata la termenul stabilit , nu a avut nici o secunda intarzaiere, nu exista nici-o taxa de urgenta platita dar cu toate astea eu a trebuit sa dau note explicative, stresul pe care l-am trait pt ca urma sa plec in concediu si-mi era teama ca nu voi mai fi lasit sa plec.
ce pot sa fac in aceasta situatie ?
as vrea sa il chem in judecata pe respectivul pt denunt calomnios dar si pe cel care a primit sesizarea care avea posibilitatea sa verifice online termenul si ce a mai semnalat cetateanul ala , dar nu a facut-o si a preferat sa trimita mai departe sesizarea, sefului de seviciu , note explicative etc.
accept orice sfat,
multumesc
dati un raspuns va rog.Un organ constatator efectueaza defectuos un control, drept pentru care fac o plangere parchetului la >abuz in serviciu>primesc raspuns de la parchet ca fapta nu prezinta pericol social si nu incepe urmarirea penala,cel mult va fi luate masuri de ordin administrativ de sefii lui erarhici.Acum celui care i-am facut aceasta plingere face si el la rindul lui o plangere.In instanta,in civil acel proces vrebal de contraventie care a fost intocmit gresit dupa perioada prescriptiei inca nu e solutionat .Dati-mi un raspuns daca procurorul va incepe urmarirea penala si va trimite dosarul in instanta .Va multumesc.Daca eu pot fi incriminat de aceasta plangere?
cred k e tardiv sa iti mai raspund....desi totusi cred k procurorul a inceput urmarirea penala....dar nu te va trage la raspundere....:">
gigi72 a scris:

nu mai deschid un alt topic, pt ca am o problema similara asa ca postez aici.
un cetatean imi face o reclamatie prin e-mail sefilor mei, prin care reclama faptul ca in mod nejustificat nu am rezolvat o lucrare a unei alte persoane, ca acea lucrare ar fi avut termen de solutionare in urma cu 10 zile , ca s-ar fi platit pentru solutionarea acelei lucrari o taxa de urgenta ( este reglemenat si legal acest lucru), ca exemplul acesta nu este singular ca mai sunt si alte cazuri in care se prelungesc termenele (de catre mine ) in mod nejustificat ,dar nu mai da alte exemple.
afirmatiile sunt neadevarate si se puteau verifica . lucrarea la care se face referire a fost solutionata la termenul stabilit , nu a avut nici o secunda intarzaiere, nu exista nici-o taxa de urgenta platita dar cu toate astea eu a trebuit sa dau note explicative, stresul pe care l-am trait pt ca urma sa plec in concediu si-mi era teama ca nu voi mai fi lasit sa plec.
ce pot sa fac in aceasta situatie ?
as vrea sa il chem in judecata pe respectivul pt denunt calomnios dar si pe cel care a primit sesizarea care avea posibilitatea sa verifice online termenul si ce a mai semnalat cetateanul ala , dar nu a facut-o si a preferat sa trimita mai departe sesizarea, sefului de seviciu , note explicative etc.
accept orice sfat,
multumesc

DENUNTAREA CALOMNIOASA nu are legatura cu denuntul fata de sefi, ci numai cu denunturile penale
Am primit o solutie de totata jena intr-un dosar de denuntare calomnioasa in care eram reclamant si anume ...dupa desfasurarea procesului solutia este de "respinge cererea reclamantului" Ce trebuie oare sa fac ptr ca nu sunt de acord cu solutia data de judecator! Merci