Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare dobanda taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare dobanda taxa auto

am recuperat taxa de prima inmatriculare pe care am platit-o in iulie 2008 in februarie 2012, in momentul restituiri mi-a fost platita valoare taxei auto,cheltuielile de judecata si dobanda aferenta dar calculata numai din momentul formulari cereri catre finante respectiv februarie 2011 ,intrebarea mea este daca nu pot sa recuperez si diferenta de dobanda din momentul plati iulie 2008 si momentul cereri catre finante februarie 2011
Sunteti indreptatit sa solicitati dobanda legala de la data platii taxei.

La data de 18 aprilie 2013, prin hotărârea pronunţată în afacerea C-565/11, Mariana Irimie, Curtea de Justiţie a Uniunii Europene s-a pronunţat astfel:

Dreptul Uniunii trebuie interpretat în sensul că se opune unui regim național, precum cel în discuție în litigiul principal, care limitează dobânzile acordate cu ocazia restituirii unei taxe percepute cu încălcarea dreptului Uniunii la cele care curg începând din ziua care urmează datei formulării cererii de restituire a acestei taxe.

"Dreptul Uniunii trebuie interpretat in sensul ca, in cazul perceperii de catre un stat membru a unei taxe incompatibile cu dreptul Uniunii, (...) acest stat este obligat sa restituie cuantumul acestei taxe si sa plateasca dobanzile aferente cuantumului acesteia incepand de la data platii sale de catre contribuabil"
Putem fi mai directi in raspuns ?!
Adica pe ce cale, in ce mod poate fi recuperata aceasta dobanda?
Trebuie avut in vedere ca ea a fost ceruta in actiune si instanta a refuzat partea asta de cerere ca "neintemeiata" si dupa cat se vede era destul de intemeiata.