Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DE MUNCA

DACA SUNT ADMINISTRATOR AL UNEI SA POT FI ANGAJAT INTR-UN SRL?
UNDE GASESC IN LEGE ACEASTA REGLEMENTARE?
Aura2, utilizator
Nu gasiti o astfel de reglementare pentru ca nu exista un text de lege care sa interzica acest lucru.
art.35 C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Calitatea de administrator al unei SA se poate cumula cu calitatea de angajat al unei SRL , atata timp cat nu exista vreo incompatibilitate pentru cumulul de functii.