Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Microintreprindere ??
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Microintreprindere ??

O societate comerciala are declarat la registrul comertului ca obiect principal de activitate clasa 6622 - activitati ale agentilor si brokerilor de asigurari. Activitatea efectiv realizata consta in incheierea de polite de asigurare pentru o alta societate un broker - care are contracte cu toate societatile mari de asigurare. In functie de numarul politelor incheiate primeste sfarsitul fiecarei luni primeste un comision de la societatea broker .
In anul 2012 cifra de afaceri a fost sub 65.000 eur. Conform OG 8/2013, se incadreaza aceasta societate la microintreprindere (3%) face parte din exceptii (eu o vad ca un intermediar in domeniul asigurarilor )?

Ce parere aveti?
Multumesc
fire78, utilizator
Veţi merge pe impozitul microîntreprinderilor. Art. 112 indice 2 alin. 6 Cod fiscal prevede că "Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care ... (lit. c): desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii".
Lucian Huzum, Consilier juridic