Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce tip de impozit platesc la cod caen 6622
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce tip de impozit platesc la cod caen 6622

Buna ziua
Am urmatoarea intrebare :
Firmele care obtin comisioane din asigurari si cele cu cod caen 6622 (Activităţi ale agenţilor şi brokerilor de asigurări ) platesc impozit micro sau sunt obligate sa plateasca impozit pe profit ?
Multumesc .
Norme:

6. Persoanele juridice române care nu intră sub incidenţa acestui sistem de impunere pe veniturile microîntreprinderilor sunt următoarele:

b) persoanele juridice care se organizează şi funcţionează potrivit legilor speciale de organizare şi funcţionare din domeniul asigurărilor (de exemplu, societăţile de asigurare-reasigurare), al pieţei de capital (de exemplu, bursele de valori sau de mărfuri, societăţile de servicii de investiţii financiare, societăţile de registru, societăţile de depozitare), cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii (brokerii şi agenţii de asigurare);

Sper ca e clar. :)
Ioan Petru Butariu, Contabil
Care sunt activitatile de intermediere in domeniile brokerilor si agentiilor de asigurare conform art 112^^2 alin 6 lit b din codul fiscal (exemplificare).
Multumesc!
Conform specificatii ORC:

6622 Activităţi ale agenţilor şi broker-ilor de asigurări
Această clasă include:
-activităţi ale agenţilor şi brokerilor de asigurări (intermediarilor de asigurări) în vânzarea, negocierea sau solicitarea de anuităţi şi poliţe de asigurare şi reasigurare
Multumesc pentru raspunsuri