Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dovada inregistrarii actului constitutiv la registrul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dovada inregistrarii actului constitutiv la registrul comertului

tocmai s-a infiintat o SC, urmand sa desfasoare activitatea de creditare ca institutie financiara nebancara.
BNR-ul solicita, printre altele, dovada inregistrarii actului constitutiv la Reg Comertului? care este aceasta dovada? cu ce se poate face aceasta dovada?
Certificatul de inregistrare (CUI)
CUI-ul este o cerinta distincta fata dew dovada inregistrarii actului constitutiv la ONRC?
oare c copie certificata de ONRC se doreste de fapt?
Dovada despre care vorbiti este tocmai acest certificat de inregistrare (inmatriculare) a societatii comerciale.
Dupa inregistrarea firmei,ONRC elibereaza
-certificatul de inregistrare-formular tipizat cu regim special si securizat
-incheierea de inregistrare
-certificatul constatator
Dovada este rezoluţia emisă de Registrul Comerţului la constituirea societăţii, nu este certificatul de înregistrare.
certificatul de inregistrare si de autorizare functionarii se elibereaza in temeiul unei rezolutii a directorului Of.Reg Comertului de pe langa Tribunalul X.
Nu se justifica ideea potrivit cu care ce se poate dovedi cu aceasta rezolutie ,nu se poate dovedi cu certificatul de inregistrare