Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de munca asociat unic si administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de munca asociat unic si administrator

bunaziua. sunt asociat unic la un srl si administrator.as dori sa stiu cum pot sa fiu angajat la aceasta firma?cum inchei contract de munca?intre mine ca reprezentant al firmei si mine ca angajat?pe ce functie ca am inteles ca administratorul nu poate fi pe stat?firma are ca obiect de activitate comert.va multumesc.
Da, asa incheiati CIM intre firma si Pers. fizica ,puteti sa va angajati pe post de Director vinzari daca aveti studii superioare sau pe functia de Agent de vinzari,banuiesc ca aveti si alti angajati pe post de "lucrator comercial".
ion_popa a scris:

bunaziua. sunt asociat unic la un srl si administrator.as dori sa stiu cum pot sa fiu angajat la aceasta firma?cum inchei contract de munca?intre mine ca reprezentant al firmei si mine ca angajat?pe ce functie ca am inteles ca administratorul nu poate fi pe stat?firma are ca obiect de activitate comert.va multumesc.

Buna ziua ! Se incheie contract individual de munca intre firma d-voastra ( reprezentata de d-voastra) si d-voastra (de exemplu ca director general sau va alegeti o alta functie si din moment ce aveti un contract individual de munca incheiat si este valabil veti aparea si pe statul de plata al societatii comerciale ca orice alt salariat ....
Interdictia ca administratorul sa nu poate fi incadrat cu contract individual de munca vizeaza doar societatile pe actiuni, nu si srl-urile.
Prin urmare, dv, fiind asociat unic intr-un srl, puteti cumula calitatea de asociat unic, administrator si salariat al societatii al carei asociat unic sunteti.
Partile in contractul dv de munca vor fi societatea ,prin reprezentantul ei legal si dv, salariat.,pe o functie care sa fie necesra in indeplinirea obiectului de activitate al societatii (lucrator comercial ,spre ex.)