avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de munca asociat unic si administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de munca asociat unic si administrator

bunaziua. sunt asociat unic la un srl si administrator.as dori sa stiu cum pot sa fiu angajat la aceasta firma?cum inchei contract de munca?intre mine ca reprezentant al firmei si mine ca angajat?pe ce functie ca am inteles ca administratorul nu poate fi pe stat?firma are ca obiect de activitate comert.va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adriana Stanica , Consilier juridic 08:46, 26 Aprilie 2013
Da, asa incheiati CIM intre firma si Pers. fizica ,puteti sa va angajati pe post de Director vinzari daca aveti studii superioare sau pe functia de Agent de vinzari,banuiesc ca aveti si alti angajati pe post de "lucrator comercial".
ion_popa a scris:

bunaziua. sunt asociat unic la un srl si administrator.as dori sa stiu cum pot sa fiu angajat la aceasta firma?cum inchei contract de munca?intre mine ca reprezentant al firmei si mine ca angajat?pe ce functie ca am inteles ca administratorul nu poate fi pe stat?firma are ca obiect de activitate comert.va multumesc.


Buna ziua ! Se incheie contract individual de munca intre firma d-voastra ( reprezentata de d-voastra) si d-voastra (de exemplu ca director general sau va alegeti o alta functie si din moment ce aveti un contract individual de munca incheiat si este valabil veti aparea si pe statul de plata al societatii comerciale ca orice alt salariat ....
Interdictia ca administratorul sa nu poate fi incadrat cu contract individual de munca vizeaza doar societatile pe actiuni, nu si srl-urile.
Prin urmare, dv, fiind asociat unic intr-un srl, puteti cumula calitatea de asociat unic, administrator si salariat al societatii al carei asociat unic sunteti.
Partile in contractul dv de munca vor fi societatea ,prin reprezentantul ei legal si dv, salariat.,pe o functie care sa fie necesra in indeplinirea obiectului de activitate al societatii (lucrator comercial ,spre ex.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma noua, administrator, salariat liviu2004 liviu2004 Doresc in curand sa infiintez o firma (SRL) cu obiect de activitate servicii de proiectare. Vreau sa fiu singurul asociat si administrator. In acelasi timp, ... (vezi toată discuția)
Cod cor pentru administrator srl Ice68 Ice68 Buna ziua, 1. Intr-un SRL cu 2 asociati, se poate angaja unul din ei Administrator? Daca da, ce act normativ reglementeaza aceasta situatie, fiindca stiu ca ... (vezi toată discuția)
Intrebare ni65 ni65 Suntem o SC de transport marfa cu 2 administratori, este obligatoriu sa incheiem contracte de munca in conditiile in care noi ocupam toate ... (vezi toată discuția)