avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediul de maternitate se calculeaza din salariul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediul de maternitate se calculeaza din salariul brut?

Va rog frumos sa imi spuneti daca concediul de maternitate se calculeaza din salariul brut si ce suma imi revine daca am salariul brut de 1253 roni? Am nascut luna aceasta, la inceputul lunii. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:16, 27 Aprilie 2013
1. Orice indemnizatie pentru concediu medical (inclusiv concediul de maternitate) are ca baza de calcul veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care a intrat in conecdiu medical.

2. - Se aduna veniturile brute din cele 6 luni si se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc);
- Mzbc se inmulteste cu 85% (pentru concediul de maternitate) si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediu emdical (Izcm);
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din luna si se obtine indemnizatia lunara;
- Izcm este aceeasi pe toata durata concediului medical;
- Indemnizatia lunara difera in functie de numarul de zile lucratoare ale lunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu prenatal- formula calcul luisa19 luisa19 Buna ziua, va rog , daca se poate, sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza ind.pt concediu prenatal/lauzie..eu am avut un salar brut de 1230 in ultimele 12 ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si post-natal alexa1305 alexa1305 Buna ziua.As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu pre si post-natal, de asemenea si indemnizatia de maternitate de 2 ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical marinica71 marinica71 din 1 ian 2015 sunt in concediu medical cod 01(75%)pana pe 31 01.deci toata luna.cum se calculeaza c.m?multumesc! (vezi toată discuția)