Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediul de maternitate se calculeaza din salariul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediul de maternitate se calculeaza din salariul brut?

Va rog frumos sa imi spuneti daca concediul de maternitate se calculeaza din salariul brut si ce suma imi revine daca am salariul brut de 1253 roni? Am nascut luna aceasta, la inceputul lunii. Va multumesc
1. Orice indemnizatie pentru concediu medical (inclusiv concediul de maternitate) are ca baza de calcul veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care a intrat in conecdiu medical.

2. - Se aduna veniturile brute din cele 6 luni si se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc);
- Mzbc se inmulteste cu 85% (pentru concediul de maternitate) si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediu emdical (Izcm);
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din luna si se obtine indemnizatia lunara;
- Izcm este aceeasi pe toata durata concediului medical;
- Indemnizatia lunara difera in functie de numarul de zile lucratoare ale lunii.