Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Problema avans de trezorerie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Problema avans de trezorerie

Va rog daca puteti sa ma ajutati in vederea rezolvarii inregistrarilor ale urmatoarelor probleme:

1. Se acorda un avans de trezorerie in suma de 1.000$ la cursul de 3 lei/$. Avansul se utilizeaza la cursul de 3,1 lei/$ astfel:
- cumparare de materii prime 800 $
- chetuieli de deplasare 100 $
- diurna 30 $
Se restituie avansul neutilizat.

2.Pentru un mijloc de transport evaluat la 23.000 lei se emit 20 actiuni, valoarea nominala a unei actiuni este de 1.000 lei.

Va multumesc!
ana_maria_20, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
da, avansul s-a dat prin casa. Data nu mi-a fost specificata.

Va multumesc
ana_maria_20, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos!