Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare din intoarcere CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare din intoarcere CIC

Buna ziua,

Am urmatoarea speta pe care va rog sa ma ajutati sa o clarific :

Ma intorc din CIC ( 1 an ) cu o luna mai devreme de implinire copil 1 an si angajatorul doreste sa ma DELEGE in alta localitate pe o perioada de 60 zile.
Mentionez ca sunt in ca in stimultent de insertie si alaptez, totodata postul meu este ocupat de o alta persoana ( temporar ) pana ma intorc .

Intrebarea este daca angajatorul are temei legal sa faca aceasta delegare tinand cont de cele mai sus mentionate ?

Multumesc
Da, are temei legal pentru delegare ... nu are nicio interdictie in acest sens ..
Multumesc pentru raspuns , dar am citit in OUG privind protectia maternitatiii la locurile de munca , ceva de genul ca nu poate modifica locul de munca, sau am interpretat eu gresit contextul legii sau poate fi interpretabil ?

multumesc
Nu va poate concedia pe durata cat primiti stimulentul de insertie si se extinde pe o durata cu pana la 6 luni de la data revenirii din CCC.

Delegarea si/sau detasarea unei persoane care revine din CCC este posibila.
Multumesc
da e adevarat nu are interdictie sa -ti faca delegare. cu toate aste atu ai motiv temeinic sa refuzi delegarea, asa ca sfatul meu e sa refuzi delegarea, sa faci o cerere scrisa in acest sens la care atasezi certif copilului, eventual daca poti obtine o adeverinta ca alaptezi de la pediatru sau doctor familie etc.

Admin, administrator