Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... distanta minima intre 2 constructii
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

distanta minima intre 2 constructii

Buna ziua!

M-ar interesa care este distanta minima la care un vecin de al meu (pers. juridica), si-ar putea construi o parcare, fata de blocul in care locuiesc.
Mentionez ca intre imobilul vecinului si imobilul meu nu exista gard ci doar un spatiu verde, pe care din cate am inteles l-a concensionat si urmeaza sa construiasca in viitorul apropiat o parcare.
Am incercat sa aflu aceasta informatie de la primaria orasului in care locuiesc, dar fara sorti de izbanda, pers care mi-a raspuns la telefon, spunandu-mi sa revin mai tarziu ca nu au acum aceasta informatie. Primesc fel si fel de raspunsuri: 60 cm, 160 cm, 90 cm. As dori o valoare exacta daca ea exista.
Presupun ca nu poate sa asfalteze parcarea pana in zidul imobilului in care locuiesc!
Multumesc!
Distanta minima e de 60 de cm.Ati primit diferite raspunsuri pentru ca aceasta distanta poate diferi in functie de PUZ.

andrei17 a scris:

Distanta minima e de 60 de cm.Ati primit diferite raspunsuri pentru ca aceasta distanta poate diferi in functie de PUZ.

Probabil 60 cm, atunci cand nu este altfel anume reglementata prin regula/legea locala, distanta insa fiind de la hotar nu "intre constructii".

Multumesc!