Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare facturi cu valoare peste 10,000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare facturi cu valoare peste 10,000 lei

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca doi parteneri sa compenseze facturi de peste 10000 lei la mai mult de 30 de zile de la emiterea facturilor! Am o factura de marfa de 14000 lei eliberata anul trecut si partenerul meu are o factura de servicii de aceeasi valoare eliberata in aprilie 2013.
Stiu ca era o lege care interzicea compensarea facturilor de peste 10,000 lei care au fost eliberate de o perioada mai mare de 30 de zile fara ca acestea sa fie comunicate catre institutul de statistica.
Multumesc pentru promptitudinea unui raspuns cu precizarea actului normativ!
In prezent sunt in vigoare, nefiind abrogate prin niciun alt act normativ ulterior, OUG 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata si Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, aprobat prin HG 685/1999.

Astfel, conform art. 3 din HG 685/1999 se interzice utilizarea altor documente de compensare in afara celor prevazute in regulamentul de compensare, iar pentru facturi cu valori mai mari de 10 mii lei, compensarea datoriilor neplatite se face in cadrul institutional stabilit prin OUG 77/2009.

La art. 2 din aceasta ordonanta se face trimitere nu numai la facturi (creante provenind din livrari de bunuri si prestari de servicii), ci si la creditele comerciale acordate de agentii economici. De asemenea, art. 2 vizeaza restantele mai vechi de 30 de zile, iar Regulamentul a fost aprobat prin HG 685/2009 pentru compensarea datoriilor nerambursare la scadenta.

In consecinta, plafonul de 10.000 lei se refera la valoarea facturilor, nu la valoarea ordinului de compensare, care poate fi mai mare de 10.000 lei, daca se emite pentru compensarea mai multor facturi.

Se poate face compensarea in afara cadrului institutional instituit de OUG 77/1999 (fara implicarea IMI) pentru facturile mai mari de 10.000 lei neajunse la scadenta, deoarece procedura de compensare prin IMI se refera la datoriile restante mai vechi de 30 de zile de la data scadentei, asa cum rezulta din redactarea art. 2 din ordonanta.

Pentru nerespectarea prevederilor OUG 77/1999 sunt prevazute contraventii la art. 5 din ordonanta. Astfel, netinerea de catre contribuabilul persoana juridica a evidentei platilor restante se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 500 lei la 1.000 lei, iar nedepunerea la IMI a evidentei platilor restante mai vechi de 30 de zile se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 1.000 lei la 5.000 lei.

totusi mai verifica odata legile despre care fac vorbire mai sus. sunt prea contabile pt mine.