Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita girant
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita girant

buna ziua. va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns cat mai urgent. eu sunt girant pt fostul sot la un credit de nevoie personale fara garantii. fostul sot nu mai plateste nimic spunand ca are girant . cei de la banca imi spun ca vor incepe procedurile de executare silita impotriva mea . fostul sot are bunuri masina si apartament, pensie pe caz de boala . executarea se va face pe bunurile mele chiar daca el detine bunuri proprietate personala ? poate banca sa puna sechestru pe casa daca nu este girata ?

multumesc anticipat pentru raspunsuri
Executarea silita poate incepe asupra debitorului principal si asupra garantilor , in acelasi timp. Daca sunteti fidejusor si nu ati renuntat la beneficiul de discutiune si diviziune, il puteti invoca, prin contestatie la executare si sa indicati bunurile debitorului principal ce pot fi executate silit.
Un imobil poate fi executat silit si daca nu a fost ipotecat in favoarea creditorului urmaritor si chiar daca a fost ipotecat in favoarea aluti creditor.
ContSters214341, utilizator
ultumesc , am uitat sa precizez ca eu am copil in intretinere si alte 2 rate la banci . se tine cont de situatia data?
Nu se tine cont. Dar, fiti diligenta, mergeti la executor si indicati-i bunul imobil al debitorului principal .
Oricum, pentru orice platiti sau va este executat silit, il puteti actiona in instanta pe debitorul principal, exercitandu-va dreptul de regres, si sa obtineti obligarea acestuia de a va restitui sumele respective.
multumesc foarte mult