Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de revizuire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de revizuire

Buna ziua

Situatie
Cerere in contencios administrativ judecata in prima instanta de Curtea de Apel
Hotararea data atacata cu recurs, neexistand apel, la Curtea Suprema

Intrebare
Cererea de revizuire se indeapta la Curtea de Apel sau la ICCJ ?
Decizia data in recurs "evoca fondul" in conditiile lipsei apelului ?
Avand in vedere si

Art. 304 indice 1
Recursul declarat impotriva unei hotarari care, potrivit legii, nu poate fi atacata cu apel nu este limitat la motivele de casare prevazute in Art. 304, instanta putand sa examineze cauza sub toate aspectele.

Va multumesc
In cazul dumneavoastra se aplica vechiul cod de procedura civila ( procesul a inceput inainte de 15 februarie 2013) . Competenta este reglementata de urmatorul articol :
Art. 323
(1)Cererea de revizuire se îndreaptă la instanţa care a dat hotărârea rămasă definitivă şi a cărei revizuire se cere.
(2)În cazul art. 322 pct. 7, cererea de revizuire se va îndrepta la instanţa mai mare în grad faţă de instanţa sau instanţele care au pronunţat hotărârile potrivnice. Când cele două instanţe care au dat hotărârile potrivnice fac parte din circumscripţii judecătoreşti deosebite, instanţa mai mare în grad la care urmează să se îndrepte cererea de revizuire va fi aceea a instanţei care a dat prima hotărâre.

Multumesc pentru raspuns
Intre timp am aflat solutia

Ce se întelege prin a evoca fondul:
Înseamnă că instanta învestită cu cererea de chemare în
judecată a analizat probele administrate, raporturile dintre părti si a
pronuntat o hotărâre. Această conditie trebuie să fie îndeplinită de
orice hotărâre judecătorească supusă revizuirii.

O hotarare care nu evoca fondul este una prin care instanta solutioneaza cauza pe baza unor exceptii , fara a intra in studierea fondului De exemplu, respinge recursul ca netimbrat, tardiv etc
lawfull, utilizator