Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimb de cetãþenie si nume- problema cu actele de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimb de cetãþenie si nume- problema cu actele de proprietate

Aş dori să ştiu cu ce mă poate afecta obţinerea cetăţeniei spaniole, şi tot odată şi de prenume , în acest caz aş păstra prenumele actual şi s-ar adăuga prenumele de solitară al mamei, dacă în ţară am un apartament pe prenumele anterior.
Ce schimburi trebuie să realizez?? Sau cum trebuie să procedez ca să nu mă afecteze în privinţa apartamentului.
Multumesc pentru timpul dumneavoastră!!
Obtinerea cetateniei spaniole nu are nicio influienta asupra dreptului de proprietate. In ce priveste schimbarea numelui , trebuie sa va schimbati si actele de identitate romanesti. Modificarea numelui nu influenteaza dreptul de proprietate, dar pentru a dovedi ca dumneavoastra sunteti adevaratul proprietar este nevoie sa aveti dovada schimbarii legale a numelui.
Vă multumesc mult pentru răspunsul dumneavoastră!!