Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare imprumut persoana fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare imprumut persoana fizica

Buna ziua ,

Persoana fizica X a imprumutat persoanei fizice Y o suma de 20000 ron.Banii au fost transferati prin banca de catre X.Cum poate X recupera banii,intrucat Y nu are nici un gand de a restitui suma.Va multumesc
Da ,sunt persoane care au cunostinta de acest imprumut si care sunt dispuse sa ma sustina in instanta ca si martori.Ideea este ca persoana imprumutata recunoaste imprumutul(verbal),dar ma amana de 2 luni de zile .
Nu va gândiţi la martori, nu aveţi ce face cu ei, formulati o notificare întâi prin care îi precizat-o sa va restituie suma împrumutată acordata prin transfer bancar conform op nr... indicati desigur şi termen de plata, ocazia cu care este pus în întârziere. În funcţie de răspunsul primit sau lipsa unei poziţii exprimate fata de notificarea dvs vedem dacă va întemeiat-o acţiunea pe pretenţii restituire împrumut sau îmbogăţire fără just temei. Ne informaţi în forum după cum evoluează lucrurile
Va multumesc.Voi notifica persoana,sper ca voi avea si succes.In caz contrar,intrucat in instanta dureaza mai mult as putea sa incerc o conciliere la un notar in prezenta unui executor judecatoresc?
Nu puteţi încerca o mediere, în fata unui mediator, dvs va refeririti probabil la ipostaza în care în fata unui notar ar încheia un angajament de plata ferm, titlu executoriu, în cazul în care nu îl respecta sa poata fi executat silit. Pana atunci mai e cale lunga încercaţi cu notificarea sa vedem cum reacţionează, după aceea decidem în continuare. Trebuie acţionat cu răbdare şi inteligenta, de regula cel în culpa nu se poate sa nu faca o gresala, este ca la şah....
Bună, am fost angajat la o sala de jocuri, venea mereu o persoana sa joace la aparate, cand rămânea fără bani ii mai dădea împrumut sefu, într-o zi sefu nu a fost și i.am dat eu , a jucat toată ziua în valoare de 30.000 lei, acum șeful m.q dat în judecata , imi puteți spune ce sa fac , sau la ce sa ma aștept în cel mai rău caz, va mulțumesc