Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intelege prin membru de familie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intelege prin membru de familie?

Sora mea este necasatoita , are 28 de ani ,locuieste la aceeasi adresa si este angajata .
Mai face parte din familie?
Daca da , in cazul in care nu se casatoreste si nu isi schimba domiciliul , pana la ce varsta face parte din familie?

Din cate stiu eu, un membru de familie este important, ca definitie, doar pentru anumite legi. Asa, general vorbind, in notiunea de membru de familie se includ sotul, sotia si copii locuind cu acestia. Altfel, pentur cazuri specifice, conteaza definitia legala.