avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intelege prin membru de familie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intelege prin membru de familie?

Sora mea este necasatoita , are 28 de ani ,locuieste la aceeasi adresa si este angajata .
Mai face parte din familie?
Daca da , in cazul in care nu se casatoreste si nu isi schimba domiciliul , pana la ce varsta face parte din familie?

Cel mai recent răspuns: mihaela.bogiu , utilizator 16:22, 1 Aprilie 2005
Din cate stiu eu, un membru de familie este important, ca definitie, doar pentru anumite legi. Asa, general vorbind, in notiunea de membru de familie se includ sotul, sotia si copii locuind cu acestia. Altfel, pentur cazuri specifice, conteaza definitia legala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domiciliul unui strain membru de familie Laura1182 Laura1182 Buna Ziua!Se da urmatoarea situatie.Sotul meu este cetatean non UE,detinator al unui permis de sedere temporar ,este la al 2 lea,primul fiind eliberat in ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! dacă nu sunt divorțați, soția sau copiii ar putea ... alisa89 alisa89 Bună ziua! Dacă nu sunt divorțați, soția sau copii ar putea lua pensie de urmas? În condițiile în care el nu mai locuiește la adresă cu soția de ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor Amal29 Amal29 Buna seara! Doresc sa divortez de sotul meu,avem un copil de 1 an si jumatate si dupa divort,sotul si familia lui vrea ca eu sa imi schimb domiciliul din ... (vezi toată discuția)