avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

buna ziua.am o problema care ma framanta.am o firma de 5 angajati si pe unul vreau sa-l concediez cu drept la somaj,deci restructurez.mi s-a prezentat cand l-am anuntat cu un articol din contractul colectiv de munca la nivel national in care spune ca sunt obligata la plata unui salariu compensator.este vorba de art. 78.tin sa mentionez ca nu este angajat cu contract colectiv ci este cu contract individual.
as dori sa stiu daca i se cuvine legal acest salariu sau cum as putea face sa fie bine.
multumesc
Cel mai recent răspuns: gaby_ngs , utilizator 19:06, 2 Noiembrie 2009
1. Salariatul concediat primeste salariul compensator indiferent ca este vorba de concediere individuala sau colectiva. CCMUNN nu face distinctie.
2. Sunt unele CCM la nivel de ramura sau la nivel de unitate care acorda mai multe salarii compensatorii in cazul concedierii colective.
Faceti sesizare la ITM si actiune ininstanta pentru plata salariului compensator.Competent e Tribunalul din raza caruia domiciliati
tudorvaleriu a scris:

1. Salariatul concediat primeste salariul compensator indiferent ca este vorba de concediere individuala sau colectiva. CCMUNN nu face distinctie.
2. Sunt unele CCM la nivel de ramura sau la nivel de unitate care acorda mai multe salarii compensatorii in cazul concedierii colective.


Salariile compensatorii se acorda in functie de vechime, studii?

CCMUNN nu face nici aceasta diferentiere. O poate face insa CCM la nivel de unitate sau ramura.
av.antoanelageaman a scris:

Faceti sesizare la ITM si actiune ininstanta pentru plata salariului compensator.Competent e Tribunalul din raza caruia domiciliati


La ITM stiu sa fac sesizare. N-am facut niciodata actiune in instanta.
Cum se procedeaza?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu compensatoriu madalina85 madalina85 Buna ziua, Am si eu o nedumerire.Tocmai am fost concediat pe motiv ca \"firma nu-si mai permite sa ma tina si s-a desfiintat postul meu\".Eu stiam cam am ... (vezi toată discuția)
Compensatie 15% din brut / concediu maternitate andira andira Buna ziua, Va rog, am doua intrebari: in ce conditii pot beneficia de compensarea de 15% din brut, pe minim 6 saptamani din durata concediului de ... (vezi toată discuția)
Societatile care nu au ccm(cu mai putin de 21 salariati) nu sunt obligate la plata saariului compensator? ralucat32 ralucat32 Buna ziua. Va rog sa imi raspunde-ti la aceasta intrebare. Am mai postat-o dar nu am primit raspuns daca este sau nu obligata societatea. In urma ... (vezi toată discuția)