Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

buna ziua.am o problema care ma framanta.am o firma de 5 angajati si pe unul vreau sa-l concediez cu drept la somaj,deci restructurez.mi s-a prezentat cand l-am anuntat cu un articol din contractul colectiv de munca la nivel national in care spune ca sunt obligata la plata unui salariu compensator.este vorba de art. 78.tin sa mentionez ca nu este angajat cu contract colectiv ci este cu contract individual.
as dori sa stiu daca i se cuvine legal acest salariu sau cum as putea face sa fie bine.
multumesc
1. Salariatul concediat primeste salariul compensator indiferent ca este vorba de concediere individuala sau colectiva. CCMUNN nu face distinctie.
2. Sunt unele CCM la nivel de ramura sau la nivel de unitate care acorda mai multe salarii compensatorii in cazul concedierii colective.
Faceti sesizare la ITM si actiune ininstanta pentru plata salariului compensator.Competent e Tribunalul din raza caruia domiciliati
tudorvaleriu a scris:

1. Salariatul concediat primeste salariul compensator indiferent ca este vorba de concediere individuala sau colectiva. CCMUNN nu face distinctie.
2. Sunt unele CCM la nivel de ramura sau la nivel de unitate care acorda mai multe salarii compensatorii in cazul concedierii colective.

Salariile compensatorii se acorda in functie de vechime, studii?

CCMUNN nu face nici aceasta diferentiere. O poate face insa CCM la nivel de unitate sau ramura.
av.antoanelageaman a scris:

Faceti sesizare la ITM si actiune ininstanta pentru plata salariului compensator.Competent e Tribunalul din raza caruia domiciliati

La ITM stiu sa fac sesizare. N-am facut niciodata actiune in instanta.
Cum se procedeaza?