Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Calificare necesara pentru deschidere gradinita
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Calificare necesara pentru deschidere gradinita

buna ziua,

as dori sa imi deschid o gradinita particulara si vroiam sa va intreb, daca este necesar sa am o anumita diploma, pentru deschiderea acesteia.
va multumesc
Nu cred ca este nevoie.Stiu pe cineva care in trecut a lucrat ca si vatmana si si-a deschis o gradinita particulara.
Daca partea financiara nu este o problema, puteti sa angajati personal competent pentru buna desfasurare a activitatii.
Buna ziua!
Cred ca este totusi o chichita pe undeva.....spun asta pt ca atunci cand am inscris eu firma nu m-au lasat sa am in actul constitutiv codurile CAEN aferente invatamantului de nici un fel (adica nici gradinita, nici scoala primara/ liceu)....
Din cautarile mele la vremea respectiva (neaprofundate, ce-i drept) am ajuns la concluzia ca, cel mai probabil, este necesara prezenta in consiliul administrativ al societatii a unei persoane care are experienta in invatamant (educatoare titulare, sau cam asa ceva). Stiu sigur ca in cazul clinicilor medicale unul dintre asociatii administratori trebuie sa fie medic, la farmacii este nevoie de un farmacist....asa ca am presupus ca asa e si in invatamant....
Repet, este parerea mea, nu am insistat f mult sa caut un raspuns exact, dar sigur anul trecut nu mi s-a permis inscrierea acestui cod caen in statut...