avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Calificare necesara pentru deschidere gradinita
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Calificare necesara pentru deschidere gradinita

buna ziua,

as dori sa imi deschid o gradinita particulara si vroiam sa va intreb, daca este necesar sa am o anumita diploma, pentru deschiderea acesteia.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. , Consultant protectia mediului 00:25, 13 Mai 2013
Nu cred ca este nevoie.Stiu pe cineva care in trecut a lucrat ca si vatmana si si-a deschis o gradinita particulara.
Daca partea financiara nu este o problema, puteti sa angajati personal competent pentru buna desfasurare a activitatii.
Buna ziua!
Cred ca este totusi o chichita pe undeva.....spun asta pt ca atunci cand am inscris eu firma nu m-au lasat sa am in actul constitutiv codurile CAEN aferente invatamantului de nici un fel (adica nici gradinita, nici scoala primara/ liceu)....
Din cautarile mele la vremea respectiva (neaprofundate, ce-i drept) am ajuns la concluzia ca, cel mai probabil, este necesara prezenta in consiliul administrativ al societatii a unei persoane care are experienta in invatamant (educatoare titulare, sau cam asa ceva). Stiu sigur ca in cazul clinicilor medicale unul dintre asociatii administratori trebuie sa fie medic, la farmacii este nevoie de un farmacist....asa ca am presupus ca asa e si in invatamant....
Repet, este parerea mea, nu am insistat f mult sa caut un raspuns exact, dar sigur anul trecut nu mi s-a permis inscrierea acestui cod caen in statut...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Farmacie iclaudia19 iclaudia19 buna ziua, as dori sa imi deschid o farmacie ...ma puteti ajuta cu cateva detalii...care sunt regulile pt ati deschide o farmacie? trebuie sa ai studii in ... (vezi toată discuția)
Deschidere clinica medicala Mire111 Mire111 Buna ziua, Pentru a deschide o clinica medicala, cu mai multe cabinete, diverse specializări trebuie sa fii medic? Administratorul firmei trebuie sa fie ... (vezi toată discuția)
Angajare farmacie bb.ramona94 bb.ramona94 Buna seara! Sunt studenta anul 2 la Facultatea de Farmacie si as vrea sa ma angajez inca de pe acum in acest domeniu, Stie cineva daca este posibil? Va ... (vezi toată discuția)