Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plata de 2 ori a taxei de timbru judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

plata de 2 ori a taxei de timbru judiciar

Buna ziua,

Am un proces la care am depus recurs. O data cu depunerea recursului am achitat si taxa de timbru in valoare de 225 lei (valoarea litigiului este de 5500lei).
Cand am primit citatia, mi se solicita din nou plata acestei taxe.
Textul citatiei:
"Depuneti dovada achitarii TT in valoare de 221 lei in contul bugetului local si TJ de 3 lei, sub sanctiunea anularii cererii ca netimbrata".
Este posibil asa ceva? Instanta imi poate solicita plata de doua ori a aceleiasi taxe?
Daca o achit din nou, mai pot recupera banii?
Multumesc
Nu vi se poate pretinde de 2 ori taxa de timbru. Cel mai probabil cei de la citatii nu au observat ca ati achitat deja taxa. Cel mai bine este sa mergeti la dosar si sa verificati daca este in dosar acea chitanta. Daca e la dosar, atunci nu mai achitati din nou si la termenul de judecata atrageti atentia instantei ca se afla la dosar chitanta si aratati fila.

Daca mai achitati odata este mai grea procedura de restituire.